Bitno je koliko dugo spavate, ali i kada legnete
Da bi san bio kvalitetan, nije važno samo koliko dugo ćete spavati, već i vreme kada odlazite na spavanje. Nije isto spavati, recimo, od 23 do sedam i do jedan do devet sati ujutro.
- Odraslom čoveku najviše bi trebalo da se spava od ponoći do sedam sati ujutro, i to bi bilo poželjno slediti. Dokaz je jedna prespavana noć mimo ritma ili promene vremenske zone kada putujemo. Posle toga je potrebno nekoliko dana da se prilagodimo - kaže dr Jasna Rakić, specijalista opšte medicine.
Kako bi funkcije mozga bile oporavljene, neophodno je da se dobro naspavamo. A osim dužine sna, važan je i ritam odlaska na spavanje. Kako kaže doktorka, najidealnije vreme za odlazak na spavanje je 23 časa.
- Ako ćemo da slušamo svoj organizam, onda bi na spavanje trebalo da idemo najkasnije do ponoći. Svakako bi bilo idealno zaspati do 23 časa i probuditi se oko šest sati ujutro. Odraslom, zdravom čoveku je potrebno od sedam do osam sati kvalitetnog sna - savetuje doktorka Rakić.
Prema njenim rečima, ono što je jako važno svakako je da san bude u kontinuitetu.
- Odlazak na spavanje posle ponoći nosi niz rizika po naše zdravlje. Isprekidan san, recimo, ujutro nas čini umornima, neraspoloženima, zaboravnima. Refleksi usled kasnog odlaska na spavanje slabe, a time i naša radna sposobnost. Ne zaboravimo da san nije samo vreme kada nismo budni. Naš mozak radi i noću i priprema se za novi dan - objašnjava doktorka.
Nespavanje, dodaje, nepovoljno utiče na celokupan organizam zato što slabi odbrambene mehanizme i otvara prostor za delovanje svih infekcija. Nedovoljno ispavani ljudi podložniji su obolevanju od prehlade i gripa. Ona ističe da teže fizičke aktivnosti ne bi trebalo upražnjavati pet sati pred spavanje, a važno je i šta jedemo i pijemo nekoliko sati pred spavanje.
- Za zdrav san poželjno je ne konzumirati alkohol i nikotin, ne piti jake čajeve, energetske napitke i kafu i ne jesti mnogo čokolade - savetuje dr Rakić.
Važno je, naglašava, ne piti mnogo tečnosti pred spavanje, ali i ne večerati obilno, naročito ne posle 18 časova. Ono što poboljšava san svakako je tuširanje toplom vodom - kaže doktorka Jasna Rakić.
Pre spavanja nemojte
- večerati obilno
- piti alkohol, jake čajeve, energetske napitke, kafu
- konzumirati cigarete
- jesti mnogo čokolade
Posledice neispavanosti
- umor
- neraspoloženje
- slaba koncentracija
- smanjeni refleksi
- oslabljen imunitet
- podložnost infekcijama, obolevanju od prehlade i gripa