Da li treba da vežbamo iako smo prehlađeni?
Konačno ste našli program vežbi koji vam odgovara, a onda, iznenada, dolazi do dosadne prehlade. Da li treba otići na trening tokom prehlade ili bi bilo bolje da se prvo u potpunosti oporavite pre ponovnog treninga?
Opšte pravilo kaže da ako su simptomi prehlade javljaju iznad vrata (grlo, nos, sinusi) možete vežbati, a ako osećate probleme ispod (pluća) trening treba odložiti dok se ne osećate bolje.
Primeri bolesti sa simptomima "iznad vrata": prehlada, zapušenost nosa, blago zapaljenje grla.
Primeri bolesti sa simptomima "ispod vrata": bol u grudima, bol u mišićima u telu, nadražen stomak itd.
Istraživači sa univerziteta Ball State su utvrdili da umerena vežba ne utiče na trajanje ili težinu prehlade. U stvari, jedna studija objavljena u Annals of Family Medicine je pokazala da umerene aerobne vežbe - 30 do 45 minuta dnevno, kao što su šetnja, vožnja biciklom ili trčanje - mogu prepoloviti rizik od respiratornih infekcija.
Najbolji način je da slušate svoje telo i ne preterujete. Ako osećate dovoljno energije idite na trening, ali budite pažljivi prema drugima i pazite da ne širite bakterije - kad god se zakašljate ili kijate, usta poklopite rukom, a svu opremu posle upotrebe očistite sredstvom za dezinfekciju.
Ako se ne osećate dobro, onda zaboravite na trening dan ili dva, a to svakako neće uticati na vaše rezultate na duži rok.