Dejvid Kameron prešao evropski Rubikon (1): Druga "Bitka za Britaniju"
Britanski premijer Dejvid Kameron prešao je evropski Rubikon. Posle njegovog dugog pregovaranja sa Briselom, Britanci 23. juna izlaze na referendum da kažu hoće li i dalje da ostanu u Evropskoj uniji. Premijer je održao dato obećanje da će, pre nego što zemlju pozove na narodni plebiscit, prethodno da joj ponudi jednu drugačiju EU, pa je tako "korenito promenjenu" iznese na referendum.
Šta to Kameron, umesto najavljivanog vraćanja otuđenih nacionalnih prerogativa, nudi zemljacima? I kakva je to "nova" Unija koju im predlaže?
Britanija zadržava nacionalnu valutu - funtu i dobija, istovremeno, garancije Brisela da u evrozoni bude tretirana bez diskriminacije, a da će svako učešće britanskog novca (u evropskom budžetu) za pomoć evrozoni biti refundirano Londonu.
Britanska finansijska metropola -londonski Siti - njegova industrija finansijskih servisa, biće nezavisna i zaštićena od regulative u evrozoni.
Udica
Vratio se Kameron iz Brisela u London posle iznurujuće runde pregovaranja i doneo jednu "nedopečenu" varijantu "redefinisane" Unije, pa je sada široko otvoreno pitanje da li će Britanci 23. juna progutati udicu.
Brisel se obavezuje da Ujedinjeno Kraljevstvo neće ubuduće biti deo nikakvog procesa daljih evropskih integracija, ma šta da to u praksi bude značilo, a Brisel prihvata da ovaj stav bude unesen i u novi ugovor Zajednice.
Kameron je u London doneo i "crveni karton" koji, ne samo Britaniji, nego i ostalim članicama, omogućava da blokiraju neželjene zakonske predloge Brisela, ali taj crveni karton će da vredi samo u slučaju da 55 posto članica Evropskog parlamenta budu za obaranje predloga. Nema, dakle, britanskog veta.
Suočen sa velikim prilivom, odnosno slobodom kretanja građana izvan EU, koji bi se oženili ili udali za EU građane, Kameron je ispregovarao i klauzulu po kojoj će ulazak u Britaniju biti onemogućen svima za koje se proceni da predstavljaju "bezbednosni rizik" po Ujedinjeno Kraljevstvo. Odluka je prilično arbitrarna i primenjivaće se na "sumnjive" osobe, čak i one koje do sada nisu nigde osuđivane...
Sve ovo što je Kameron ispregovarao, u nameri da Britancima nekako zasladi EU kolač - u praksi "može da bude, a ne mora da znači".
Pročitajte još:
* Britanija se cepa, delovi već izglasali izlazak iz EU
* Snažna kampanja za izlazak Velike Britanije iz EU
* Britanci "nokautirali" ostale članice EU
* Biti ili ne biti u EU: Počela je nova "Bitka za Britaniju"
Šta je to zaista pritajeni evrofil Dejvid Kameron želeo i propovedao Britancima, pre nego što je udario na briselski Zamak? Hteo je - govorio je sunarodnicima - da "britanske piliće vrati iz Brisela u britanski kokošinjac", da najveći deo već otuđenih nacionalnih prerogativa vrati u London. Izdejstvovao je, međutim, taj "crveni karton" kojim u praksi ništa neće moći da vrati, a nova otuđenja će moći (u teoriji) da spreči samo kada za to prikupi 55 odsto istomišljenika u Evropskom parlamentu.
I Kameron je sada prešao Rubikon: 23. jun je određen za narodni plebiscit - izaći ili ostati, pa na Ostrvu kreće "građanski rat" evrofila i evrofoba.