Reporteri "Vesti" u zatvoru u Nišu (6): Iz dijaspore na robiju
Od 1.600 robijaša koliko ih je trenutno u jednom od najvećih zatvora u Srbiji - KPZ Niš i naša dijaspora ima svoje "predstavnike". Jedan od njih je Sibin Janković (43), rodom iz Ćuprije, a stanovnik švajcarskog Bazela.
- Kako da ne, naravno da znam za "Vesti", pa redovno sam ih čitao u Švajcarskoj. Moji su ona prva generacija naših u dijaspori, a ja sam otišao sa svega nekoliko godina, 1984. Otac je već zaradio zasluženu penziju, a majka će za nekoliko godina. Znam koliko sam ih nasekirao zbog gluposti u koju sam ušao i najradije bih vratio vreme i sve ispravio, ali to je nemoguće. Ostaje mi još četiri godine i dva meseca i nadam se da ću posle toga što pre zaboraviti ovaj ružni deo života - priča iskreno Sibin. Janković je "zaradio" 13 godina robije zbog više oružanih pljački, počinjenih u otadžbini tokom 2008. godine. Kaže da ga je policija uhapsila posle pljačke pošte kada su on i kompanjon izneli oko 70.000 evra.
Kaže da se ranije nikada nije bio bavio kriminalom, niti je za to imao potrebe.
Gde mi je pamet bila
- Svaku noć vraćam film na sopstvenu glupost. Jednostavno, previše loših stvari se dogodilo u kratkom periodu. Vratio sam se za Srbiju zato što mi je brat umro, a onda se posle sahrane pojavio i taj moj drug iz Švajcarske kome sam dugovao uslugu i počeo da vrši pritisak na mene da mu se odužim i ni sam ne znam kako sam pristao. Gde mi je pamet bila, ali šta da se radi.
Sibin ima i dodatni motiv da istraje i eventualno dobije skraćenje robije. Supruga će mu se poroditi do kraja godine. Podmladak je začet upravo iza zatvorskih rešetki, u jednoj od "ljubavnih soba".
Naime, u sklopu zatvora, u borovoj šumi je nekoliko bungalova koji se od banjskih depadansa (izdvojeni deo hotela) razlikuju samo po rešetkama na prozorima.
Reporteri "Vesti" u zatvoru u Nišu:
2. Amerikanca oduševio koncert iza rešetaka
Izučio novi zanat
Nenad Ilić (40), iz Leskovca, kroz smeh kaže da je "srećno razveden", tako da nije imao potrebe za bungalovima.
Ovaj veb-dizajner i "farmer skanka" bi početkom sledeće godine trebalo da bude pušten na prevremenu slobodu, a u grupi je osuđenika koji su u zatvoru iskoristili šansu da se ne samo dodatno školuju, već i na osnovu novog zanata započnu unosan, pošten biznis. Nedavno mu je svečano uručen sertifikat za poznavanje rada na CNC laserskim mašinama, a nemačka nevladina organizacija Help planira da mu donira veći deo novca za kupovinu jedne takve.
Fabrika skanka
Nenad Ilić je završio na robiji dugoj pet i po godina zbog laboratorije industrijske marihuane - skanka. Prema medijskim izveštajima, policija je otkrila kompletno opremljenu laboratoriju za proizvodnju marihuane, 1,5 kilograma osušene marihuane i 250 saksija sa zasadom ove droge, ukupne vrednosti oko 100.000 evra. U laboratoriji je pronađeno oko 60 reflektora, ventilacioni sistem, vodovodni sistem (kap po kap), uređaji za održavanje temeperature, raznovrsna hemijska sredstva za tretiranje droge, navedeno je u saopštenju.
- Verovali mi na reč ili ne, tek u taj "posao" sam ušao iz puke radoznalosti. Nikada pre toga nisam pušio "travu". Ali, drugar je doneo stabljiku i rekao: "Ovo ti je skank", a ja odgovorio doslovce: "A?". Onda sam preko interneta pronašao uputstva kako se od svega pravi "biznis" i radio sam ga oko pet godina - veli Nenad Ilić.
- Od ove organizacije smo dobili tri CNC mašine: jednu za "vez drveta", a dve za sečenje laserom. Dobio sam sertifikat za rad u programima Korel i Autoked 2d i 3d, ali sam dosta stvari i prethodno poznavao, tako da sada, da ne budem lažno skroman, nema šta ne mogu da napravim u drvetu - priča Ilić i pokazuje brojne predmete - duboreze koje je uradio.
Između ostalog, tu je i veliki grb Srbije, razne aplikacije na ukrasnim čuturicama ili kutijama za vino, delovi ikonostasa...
- Planiram da radim ekskluzivniji nameštaj, a kuhinje u ovako urađenom duborezu su na posebnoj ceni u inostranstvu. Jedna košta i do 20.000 evra, tako da će to meni biti relativno jednostavan, a vrlo unosan posao - veli Ilić.
Dva sata ljubavi
Supružnicima je dozvoljeno da borave u "ljubavnoj sobi" na svakih mesec dana po dva sata. U sobi je bračni krevet, dve stolice i sto, toalet s bojlerom. Ove prostorije dobile su i panik-tastere posle ubistva koje je 2014. godine počinio osuđenik Ivan Milovanović (37) koji je zadavio bivšu suprugu Bojanu Bačević (27) tokom posete u "ljubavnoj sobi".
- Osuđenicima jednom mesečno mogu da dolaze najbliži rođaci i deca, a pravo na posete supruga ili vanbračnih žena ostvaruju samo oni koji to zasluže disciplinom i zalaganjem - ističu u zatvorskoj upravi.
Skamenjen ispred izloga
U slučaju dobrog ponašanja osuđenici se iz zatvorenog prebacuju u poluotvoreni deo zatvora gde dobijaju i niz pogodnosti, uključujući i mogućnost da jednom mesečno izađu u grad preko dana, ili da odu kući za vikend.
- Prvi izlazak je na osam sati, ali bukvalno ti to vreme prođe u trenutku. Sećam se kada sam prvi put izašao u grad da sam ostao skamenjen ispred jednog izloga. Gledam u sebe i ne prepoznajem se. Vidim ostarelog čoveka, a ne sebe. U zatvoru imamo ogledala, ali nisu velika, pa bukvalno dok traje robija nemate mogućnost da vidite celog sebe - priznaje Ilić.