Tajkuni dužni državi pet milijardi evra
Dragan Todorović, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, zatražio je od Vlade Srbije da dostavi spisak svih koji duguju budžetu i koji na taj način uništavaju privredu. On je naveo da najveći srpski privrednici poput Miroslava Miškovića, Milana Beka i Zorana Drakulića duguju državi na ime neplaćenih poreza i doprinosa oko pet milijardi evra.
Izmirivanje dugovanja državi, prema oceni stručnjaka, obezbedilo bi subvencije za milion novih radnih mesta u Srbiji.
O tim tajkunskim dugovanjima, prema rečima Todorovića, postoji zavera ćutanja. On već tri meseca bezuspešno traži tačne podatke od države, a radikali se spremaju da podnesu krivične prijave protiv svih odgovornih za ovu, kako je zamenik šefa SRS-a naziva, pljačku Srbije.
- Jasno je kakva je ovo država kada svi ćute kao zaliveni i prave se da to nikada nisam ni rekao, ni tražio. Ovde je reč o sumi koju duguje petnaestak lopova u zemlji i za to neko mora da odgovara. Zato sam tražio koliko svaki od biznismena duguje i po kom osnovu, da bi se utvrdila i odgovornost ljudi na funkcijama u državi - objašnjava Todorović.
Radikali zadovoljni Briselom
Dragan Todorović kaže da su zahtev iz Brisela o preispitivanju sumnjivih privatizacija u Srbiji radikali dočekali kao satisfakciju.
|
Sa pet milijardi evra, prema rečima ekonomiste Branka Dragaša, može da se subvencioniše milion radnih mesta, čime bi armija nezaposlenih imala hleb u rukama.
- Činjenica je da u Srbiji na ime poreza i raznih drugih obaveza mogu da duguju samo tajkuni i oni bliski strankama. Ukoliko običan građanin duguje samo nekoliko dinara, odmah dobija opomenu - kaže Dragaš.
Prema njegovim rečima, Srbija bi morala da donese zakon o poreklu imovine i to od 1989. godine do danas.
Svi bez izuzetka moraju biti stavljeni na finansijski rendgen, što znači temeljno preispitivanje porekla novca.
- Ukoliko se pokaže da je u sticanju imovine bilo ikakvih nezakonitosti, imovina mora biti nacionalizovana. Samo na taj način će se Srbija izboriti s korupcijom, pranjem novca i bogaćenjem preko leđa naroda - smatra Dragaš.
Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, smatra da je iluzorno očekivati da država ispita poreklo novca srpskih tajkuna jer su usko povezani.
- Političari i tajkuni su deo iste priče, oni su u zajedničkom poslu, kao spojeni sudovi. Sprega između izvršne vlasti i tajkuna je suviše jaka da bi sami razbijali i na taj način se razotkrili - navodi Barać.
Baraćevu tuže
Milan Beko
Verica Barać javno govori o malverzacijama u privatizaciji za koje krivi spregu tajkuna i vlasti, a Savet za borbu protiv korupcije je zbog privatizacije Luke Beograd kojom su država i mali akcionari "oštećeni za 20 miliona evra" podnela krivične prijave protiv 17 osoba, među kojima je i Milan Beko.
Milan Beko nije ostao dužan Baraćevoj, pa je početkom ove godine u roku od mesec i po dana protiv nje podneo tri tužbe zbog izrečenih optužbi, a na ime duševnih bolova zatražio obeštećenje od četiri miliona dinara. |
Tragovi novca tajkuna odveli bi do političara, navodi naša sagovornica, a oni to svakako ne žele.
- Zbog čega se naša vlada nije nikada obratila kiparskim bankama tražeći da se ispita poreklo novca? Kako je moguće da Vladu Srbije ne zanima gde je nestao i kako je na Kipru završio državni novac? Jasno je da su političari unutar tajkunskog novca - ocena je Baraćeve.
Ona takođe smatra da je suma od pet milijardi evra ogromna, a u slučaju krhke srpske privrede neobično značajna kako za otvaranje novih radnih mesta, tako i za usporavanje zaduživanja države.
Iz dijaspore 37 milijardi dolara
Dok tajkuni duguju državi, novac koji dijaspora šalje u Srbiju, prema statistikama, iznosi 15,3 odsto bruto društvenog proizvoda države, čime se značajno popravlja stanje u posrnuloj srpskoj ekonomiji.
|