Srbi jedu GMO a da to ni ne znaju
Iako je u Srbiji na snazi zakon kojim je zabranjen promet, prodaja i gajenje GMO (genetski modifikovani organizmi) hrane, prilikom svake kontrole inspekcije ustanovi se da su na većini njiva posejane GMO žitarice. Kako su kazne male, poljoprivrednici ne odustaju od njenog gajenja, te se našim građanima servira ta hrana, a da i ne znaju.
Što je najgore, nisu samo žitarice i uljarice genetski modifikovane, već i meso, jer poljoprivrednici tim semenom hrane stoku. A koliko je gajenje ovih žitarica u Srbiji rasprostranjeno, najbolje govori podatak da je Fitosanitarna inspekcija samo u poslednja dva meseca tokom kontrole 1.728 parcela, od 48 uzetih uzoraka, ustanovila da je čak 47 pozitivno na GMO! Takođe, među proizvodima se nalaze neke od najpoznatijih vrsta napitaka, slatkiša i namirnica koji se mogu naći i na našim prostorima.
I ne samo da naši poljoprivrednici gaje GMO žitarice, već i uvoze GMO hranu za životinje. Tako na domaće trpeze stiže genetski modifikovana hrana, a da građani toga nisu ni svesni.
Da je situacija ozbilja, ocenjuje za „Alo!“ i Branislav Gulan, član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
Pročitajte još:
* Vojvodina: Od 49 uzoraka soje 45 GMO
* Otrov u njivama, rak na tanjiru
- Već nekoliko godina, maltene tradicionalno, kontrola utvrđuje prisustvo GMO soje na njivama, pogotovo region Mačve. Time se hrane i životinje, te nam tako na mala vrata uvode genetski modifikovanu hranu - navodi Gulan, koji smatra da će se to teško promeniti jer su kazne simbolične.
- I nije tu u pitanju samo soja, već GMO ostaje i u zemljištu. A najmanje pet do čak deset godina je potrebno da se zemljište očisti od GMO - zaključuje Gulan.
Da naša država mora da gradi imidž poljoprivredne proizvodnje bez GM organizama i da primenjuje Zakon o bezbednosti hrane, ističe Vojislav Stanković, agrarni analitičar.
- Već duže vreme Mačvanski okrug gaji GM soju, a u poslednje vreme je ima najviše. Zato inspekcija mora žestoko da reaguje i uništi tu soju, te da traži od samih proizvođača da očiste zemljište jer gajenje takvih biljaka utiče i na promenu biodiverziteta - napominje Stanković.