Prilagodite se svom metabolizmu
Izgled ne zavisi uvek od količine hrane, već od razmene i sagorevanja hraniljivih materija, zato treba prilagoditi ishranu tome da li je metabolizam brz, spor ili normalan.
Spor metabolizam
Ujutru i uveče, kada je posebno usporen, trebalo bi da se unose namirnice koje se brzo i lako vare. Najbolje je da to bude voće, testenine i hleb. Osobe sa usporenim metabolizmom za ručak bi trebalo da konzumiraju belo meso ili ribu.
Međutim, ni ovaj režim ishrane nije dovoljan da biste ostali vitki, već je neophodno uvesti i određene fizičke aktivnosti, kao što je trčanje, vožnja bicikla, fitnes ili pilates.
Brz metabolizam
Sagorevanje kalorija je ubrzano, ali da biste obnovili snagu i energiju potrebno je da ishrana bude bazirana na ugljenim hidratima. U tom smislu, preporučuje se pojačani doručak koji obiluje žitaricama, ali i masnoćama (buter, jaja, slanina, kobasice...). I za ručak su neophodni proteini, posebno oni iz crvenog mesa, ali i mnogo povrća.
Zbog viška energije, koji je uzrokovan “jakom” ishranom, poželjno je bavljenje teškim fizičkim aktivnostima ili sportom. Plivanje i tenis su odličan izbor.
Metabolizam je brz kod mladih osoba, zato tinejdžeri mogu da pojedu mnogo više nego odrasli, ali posle 30. godine života trebalo bi ipak smanjiti unos visokokaloričnih namirnica.
U suprotnom se može dogoditi da se u roku od nekoliko meseci ili godinu dana od mršave osobe pretvorite u gojaznu.
Normalan metabolizam
U najboljoj situaciji su osobe čiji je metabolizam normalan, jer njihovi kilogrami uglavnom ne variraju. Ako se ugoje ili smršaju, u pitanju su male oscilacije u kilogramima, lako i brzo se vraćaju na optimalnu težinu.
U prednosti su i što mogu da se bave bilo kakvom fizičkom aktivnošću, jer imaju energije onoliko koliko im je potrebno. U principu trebalo bi da jedu sve, ali najbolje da budu umereni.
Bez obzira na to što lako gube kilograme, ne bi trebalo da često osciliraju u kilaži jer je to naporno za organizam i koža gubi elastičnost.