Poražena srpska politika na Kosovu
Rezolucije Evropskog parlamenta nisu obavezujuće, ali imaju veliku političku težinu. Glasovima 403 poslanika zvaničnicima u Beogradu poručeno je da su Brisel i Strazbur daleko, a Priština još dalje.
Rezolucija nastala na osnovu izveštaja Ulrike Lunaček, izvestioca za Kosovo, osvrće se na odluku kosovskog Ustavnog suda o primeni dogovora o Zajednici srpskih opština (ZSO) i poziva da se usvoje zakoni i statuti u skladu sa odlukom tog suda?! To je definitivno mnogo drugačije od onoga što srpski političari obećavaju svaki sa praga EU.
Koga Priština više ceni
Marko Jakšić ističe da Priština više ceni Skupštinu AP KiM, nego ZSO.
- Više nas ceni imajući u vidu ugled koji naši članovi i samo telo uživa u narodu, i da su izabrani na osnovu zakona i propisa Republike Srbije. S druge strane, članovi ZSO će se birati po kosovsim zakonima i neće imati nikakva posebna ovlašćenja - kaže Jakšić.
Lideri Srba sa Kosova sa pravom su ogorčeni i tvrde da ovim priznavanjem kosovskog Ustavnog suda, EU zaokružuje nazavisnost i dovodi u pitanje sprovođenje najznačajnijeg briselskog dogovora, onog o Zajednici srpskih opština. Zvaničnici uključeni u briselske pregovore do zaključenja ovog broja "Vesti" nisu se oglašavali o spornom delu Rezolucije usvojene u četvrtak.
Sa severa KiM Marko Jakšić ponavlja da će ovako definisana Zajednica srpskih opština "imati nadležnosti na nivou ribolovačkog društva".
- Usvajanje ove Rezolucije znači da Evropski parlament potvrđuje da je Kosovo posebna država i da u njenom okviru ne mogu da se prave organizacije i institucije koje nisu u skladu sa njenim ustavom. Složio se i da na Kosovu nema ZSO kao institucije trećeg nivoa vlasti, već će to biti organizacija poput kosovskog ribolovačkog društva. Sa takvom ZSO, koja inače nema nikakvu kopču sa Ustavom Srbije, naša država odriče se institucija na KiM i južne pokrajine - kaže za "Vesti" Jakšić.
On dodaje da u Rezoluciji Evropski parlament insistira i da sa Kosovom treba da se potpiše sporazum o normalizaciji odnosa:
- To jasno govori da je sprovođenje brisleskog sporazuma, strategija stvaranja nezavisnog Kosova - zaključuje Jakšić.
Sa centralnog Kosova Momčilo Trajković, lider SPOT-a smatra da je odluka EP "poraz srpske politike o Kosovu".
- Očigledno je da je politika kosovske vlasti, koja se vodi uz pomoć centara moći, mnogo ozbiljnija nego politika premijera Vučića. Zamislite politiku u kojoj je "kosovski ustav" sveto pismo i u njega niko ne sme da dira - ukazuje Trajković.
Pročitajte još:
* Pregovori u Briselu: Što pre otkočiti formiranje ZSO
* Usvojena Rezolucija o Kosovu: Situacija povoljna po Srbiju
On ističe da se istovremeno od Srbije zahteva promena njenog Ustava i brisanje Kosova i Metohije iz preambule.
- Šta to može da znači nego jačanje državnosti i ustavnosti Kosova s jedne strane i rušenje države Srbije, s druge.
To vodi nezaustavljivom procesu priznavanja nezavisnosti Kosova i svođenja Srbije na "Beogradski pašaluk". Prazne priče Marka Đurića (šefa Kancelarije za KiM) služe za zamajavanje nesrećnih kosovskih Srba - zaključuje naš sagovornik.
Retorika normalizacije
Rezolucija Evropskog parlamenta poziva dve strane da se,
"u okviru procesa normalizacije odnosa između Beograda i Prištine uzdrže od negativne retorike.
Rezolucija ukazuje i na potrebu daljih napora u zaštiti svih etničkih manjina na Kosovu.