Rasne podele ili uzgoj mržnje (4): Sramota srpske policije
Rasizam u Srbiji još nije iskorenjen, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, koja kaže da je 2014. podneto pet krivičnih prijava zbog postojanja sumnje da je izvršeno krivično delo izazivanja nacionalne, verske i rasne mržnje i netrpeljivosti.
- Sa žaljenjem moramo da konstatujemo da je rasizam u Srbiji nešto što nismo uspeli da iskorenimo, a to potvrđuju i rasistički motivisani akti nasilja, govor mržnje, segregacija romske dece u školama, nekada izražavanje otvorene netrpeljivosti prema Romima - rekla je Nevena Petrušić povodom Međunarodnog dana borbe protiv rasizma.
Rasne podele ili uzgoj mržnje:
1. Crno-beli svet u ratničkim bojama
Još nismo uspeli da smanjimo stepen netolerancije i rasističke stavove koji su u glavama mnogih ljudi. Posebno treba da brine, smatra poverenica, da su takvi stavovi izraženi među decom i mladima.
Pokazatelj rasizma i ksenofobije je alarmantan izveštaj o odnosu srpske policije prema nevoljnicima koji su došli iz ratova zahvaćenih afričkih zemalja i sa Bliskog istoka.
Nedavno je izveštaj Hjuman rajts voča pokazao da se migranti i tražioci azila žale na napade, pretnje, uvrede, ucene, odbijanje davanja tražene specijalne zaštite za decu bez pratnje odraslih, kao i grupno slanje migranata nazad u Makedoniju.
A organizacija je došla do informacija da migranti i tražioci azila doživljavaju zlostavljanje od strane srpske policije, posebno u Subotici, ali i na jugu i istoku Srbije, kao i u Beogradu.
Rafali mržnje
Međunarodni dan borbe protiv rasizma obeležava se kao sećanje na dan kada je 1960. godine, u Šarpvilu, u Južnoj Africi, policija otvorila vatru i ubila 69 osoba koje su mirno protestovale protiv zakona aparthejda o ispravama. Proglašavajući ovaj dan 1966. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija pozvala je međunarodnu zajednicu da udvostruči svoje napore u eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije.