Rasne podele ili uzgoj mržnje (2): Šta će ti škola, bolje se udaj
Kad se advokatica romskog porekla, više od pola svog života živi u nemačkom gradu Esenu, raspitivala o svojim mogućnostima za studiranje, u Imigracionoj službi su joj rekli da joj je bolje da se uda! Rasizam i diskriminacija mnogo su rašireniji širom Evropske unije nego što se mislilo, pokazali su rezultati istraživanja Agencije EU za osnovna prava, koje prenosi londonski "Gardijan".
Autori istraživanja tvrde da je ono najobuhvatnije kada je reč o položaju obespravljenih manjina i useljeničkih zajednica, a jedan od zaključaka jeste da su u EU rasno motivisani zločini svakodnevni. Posebno su na meti Romi kojih u zemljama EU, prema procenama, ima 12 miliona.
Rasne podele ili uzgoj mržnje:
Nivo slučajeva rasističkog i diskriminatornog ponašanja se ne vidi u policijskim i državnim statistikama, jer žrtve nemaju dovoljno poverenja u vlast, piše "Gardijan", prenoseći izvode iz ovog izveštaja.
Romi su vekovima žrtve diskriminacije u Evropi. Većina ih živi u siromaštvu. Zbog predrasuda, teška im je integracija u društvo i pronalazak posla. Visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pilaj rekla je kako je rasizam u Zapadnoj Evropi u porastu, javlja Anadolija. Ona je izrazila zabrinutost zbog porasta rasizma i netolerantne retorike u politikama zemalja tog dela sveta.
Život u podrumu
Političar Zelenih i predsednik Inicijative za obrazovanje i kulturu Roma, Robert Franc, tvrdi da je Romima svuda teško:
- Krijumčarske bande im obećavaju ružičastu budućnost u Nemačkoj, a ovde im oduzimaju pasoše i izrabljuju ih. Onda oni i ovde žive u jadnim uslovima, ponekad po njih desetoro u jednoj podrumskoj prostoriji spava na madracima. Ti ljudi, bez obzira na to da li su u Srbiji, Rumuniji, Bugarskoj ili ovde u Nemačkoj, tretiraju se nedostojno čoveka
Obraćajući se Veću UN za ljudska prava u Ženevi, Pilajeva je istakla kako ova promena nije ograničena i nije svojstvena samo određenim političkim grupama. Život Roma prate brojne predrasude, diskriminacija, ali ni fizički, rasistički napadi nisu retkost.