Kolonizacija Srbije (4): Bolje stranci nego korov
Glasine da će srpski političari naše njive dati na doboš strancima nisu posebno zabrinule Zaharija Trnavčevića, predsednika pokreta poljoprivrednika i privrednika Bogata Srbija. Trnavčević smatra da je krajnje vreme da neko uloži u poljoprivredu, pa je bolje da to budu stranci nego da njive kao sada stoje neobrađene. I da to nikoga ne pogađa. Sa zastarelom tehnologijom nećemo moći puno da uradimo, a naše političare motika ne interesuje, oštar je Trnavčević.
- Nije važno ko zemlju poseduje, već ko je koristi. Šta ako će stranci kupovati zemlju? Govore da će kupovati nacionalne resurse. Pa neće moći reke i zemljište da iznesu odavde, već će unaprediti poljoprivredu i zaposliti ljude - smatra Trnavčević.
Kineski luk i jabukePodaci Republičkog zavoda za statistiku kažu da prošle godine nismo izvezli ni tonu pasulja, ali smo zato uvezli čak 114 tona. Izuzetan rast uvoza zabeležen je i kod krompira. Pre dve godine smo uvezli oko 2.000 tona, a za 11 meseci prošle godine gotovo 4.800 tona. Dupliran je i uvoz luka, uglavnom iz Kine, a jedino je manje inostranog paradajza. Sve više jedemo strane jabuke, čiji je uvoz lane bio za 10 tona veći nego 2011. godine. |
Prema njegovim rečima, poljoprivredna proizvodnja je toliko napredovala da više nema rodne i nerodne godine. Tehnologija i agronomska znanja su toliko usavršena da i na to može da se utiče, a srpski proizvođači još uvek gledaju u nebo. Tako da je bolje da zemljoradnju neko unapredi, nego da na njivama gajimo korov.
- U 90 odsto slučajeva naše zemljište je neiskorišćeno, nije u redu da tako stoji uraslo u korov. Ne vidim ništa loše da stranci ulože novac u poljoprivredu u Srbiji. Ako ne umemo mi, neka ulože oni. Naša tehnologija je zastarela, nemamo sprovedene sisteme za navodnjavanje, električnu energiju do njiva - objašnjava on.
Srbima bi, prema njegovom mišljenju, bilo pametnije da se okanu tračeva i da počnu da rade.
- Čuo sam za sumnje da političari svesno žele da unište poljoprivredu da bi našu zemlju u bescenje prodali strancima. Smatram da to nije istina. Naši političari poljoprivredu ne vide, ne vide tu boju u spektru, što je šteta jer je to jedina obnovljiva privredna grana. Neko mora da uloži novac, pa makar to bili i stranci jer će ovako sve propasti. Ova Vlada se cele godine bavila Evropskom unijom i datumom za početak pregovora. A za poljoprivredu ne haju. To je strašno.
- Ništa nisu uradili, ni sadašnja vlast, a ni prethodne. Ne razumeju prostu stvar, da ćemo biti deo Evropske unije kada počnemo da radimo kao u EU. Drugačiji put ne postoji. Cena zemlje će verovatno skočiti. Govore i da nema otkupa, što nije tačno, evo šljiva je rodila, ali ne ispunjava standarde. Rodila je puno, ali je sitna - smatra sagovornik "Vesti".