Kolonizacija Srbije (5): Neophodna promena zakona
Predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Aleksandar Senić upozorava da postoji pretnja da zbog neozbiljnog shvatanja potencijala poljoprivrede i nedostatka strategije za njen razvoj dođe do toga da poljoprivreda ostane najveća neiskorišćena šansa Srbije.
- Rezultati rada ove vlade u oblasti poljoprivrede jednaki su nuli. Ove godine nije uložen ni jedan jedini dinar u sisteme za navodnjavanje, tako da problem sa sušnim letima i dalje ostaje kao jedan od najvećih. To je jedna opšta nemarnost prema najvećoj razvojnoj šansi Srbije, kako svi nazivaju poljoprivredu - objašnjava Senić za "Vesti".
Sporazum srpske vlade sa kompanijom Al Dahra iz Emirata, kojim se prodaje i daje u zakup oko 14.000 hektara najkvalitetnijih vojvođanskih oranica, dodatno unosi zabrinutost među poljoprivrednike, jer ako se nastavi sa daljom prodajom zemlje, pitanje je da li će imati šta da obrađuju u narednom periodu.
Prema Senićevim rečima, Srbiji je potrebno strateško upravljanje poljoprivrednim zemljištem kao dragocenim i ograničenim resursom. To podrazumeva pronalaženje mogućnosti da država kreditira poljoprivredne proizvođače prilikom kupovine poljoprivrednog zemljišta na rok od 20 godina, sa simboličnom kamatnom stopom koja ne sme biti viša od tri odsto na godišnjem nivou. Potrebno je izgraditi sisteme za intenzivno navodnjavanje da bi poljoprivredni proizvođači imali uslove da kredite uspešno otplaćuju.
- Trebalo bi da se svakom poljoprivrednom gazdinstvu omoguće uslovi da kupi prvih 20 hektara, tako da zemljoradnici koji nemaju toliko imaju pravo preče kupovine. Prilikom izgradnje sistema za navodnjavanje treba voditi računa o kvalitetu i zagađenosti zemljišta - smatra on.
Vlada prokockala milione
|