Kurdi osvajaju nezavisnost i bez podrške Amerikanaca?
Biće veoma teško za Iračke Kurde da dobiju nezavisnu državu ukoliko im Bela kuća ne da "zeleno svetlo", smatra Vladimir Van Vilgenburg, ekspert za Bliski istok, a naročito za kurdska pitanja, prenosi "Sputnjik".
Predstavnici dve velike kurdske partije u Iraku, Patriotskog saveza Kurdistana (PUK) i Demokratske partije Kurdistana (KDP), dogovorili su se da ove godine održe referendum o nezavisnosti. Iz tog razloga formirali su poseban zajednički komitet čiji će zadatak da bude priprema tog referenduma.
U zajedničkoj izjavi, ove partije naglasile su da "kurdska nacija ima prirodno pravo da odluči o svom političkom putu, kao i o stvaranju nezavisne države".
Kurdi su najveća etnička manjina u Turskoj, Siriji i Iraku, koja želi osnivanje nezavisne države Kurdistan. Međutim, njihovi planovi ne nailaze na odobravanje ni u Ankari, ni u Bagdadu, pa je tako irački premijer Hajder Abadi nedavno izjavio da Irak neće dozvoliti raspad države, a da Kurdi eventualnim odvajanjem mogu samo sebi da naude.
Van Vilgenburg pozdravlja činjenicu da su, uprkos ranijim sukobima, PUK i KDP konačno uspeli da postignu konzensus. On, međutim, upozorava na "ogromne finansijske posledice" ukoliko Turska zatvori svoju granicu u cilju sprečavanja nezavisnosti Iračkih Kurda.
- Kurdi su najveći narod na svetu koji nema sopstvenu državu. Oni žele da budu nezavisni - dodaje Van Vilgenburg, navodeći činjenicu da u svetu ima čak 40 miliona Kurda.
- Međutim, jasno je da je za ostvarenje njihovog sna veoma važno i stanoviše SAD-a, kao i Iraka, Sirije, Turske i Irana - zaključuje ovaj ekspert.