Kurdi hoće državu, ne "fermaju" Erdogana
Kurdski komandanti u severnoj Siriji ove nedelje su objavili da Rusija u toj oblasti gradi vojnu bazu i da će pomoći u obuci kurdskih boraca. Moskva je osporila te tvrdnje, ali analitičari kažu da je to znak sve veće uloge Kurda u regionu.
Preko granice, Irak se suočava sa potencijalnom prekretnicom, kako se bitka za Mosul približava kraju, s obzirom na sve veća nagađanja da Kurdi na autonomnom severu, mogu ponovo da počnu da vrše pritisak za sticanje nezavisnosti.
- Uprkos tvrdnjama kurdskih boraca, Moskva je demantovala da planira da otvori bilo kakve nove baze. Međutim, Rusija ostaje neko ko ima odlučujuću ulogu - kaže analitičarka Bliskoistočnog centra u Londonskoj školi ekonomije Zejnep Kaja.
Sposobnost Kurda da obezbede pordšku Vašingtona i Moskve dovela je do toga da Turska izgleda sve više izolovano. Ankara smatra Jedinice za zaštitu naroda (YPG) terorističkom grupom, povezanom sa Kurdistanskom radničkom partijom (PKK), koja decenijama vodi borbu u Turskoj.
Kurdski borci takođe imaju centralnu ulogu uz snage iračke vlade i šiitskih paravojnih jedinica u bici za oslobođenje Mosula od Islamske države.
- Brojne strane će biti tu i učestvovaće u oslobođenju te oblasti. Zato će i želeti da učestvuju u uobličavanju budućnosti tog regiona. A tada ćemo videti političku borbu - smatra Zejnep Kaja.
Sve više se nagađa da će Kurdi u Iraku obnoviti svoje napore da dobiju nezavisnost. U ponedeljak je američki predsednik SAD Donald Tramp u Beloj kući primio premijera Iraka. Analitičari smatraju da će SAD verovatno svako nastojanje Kurda da dobiju nezavisnost posmatrati kao dodatak već postojećem haosu u regionu, koji je već razoren konfliktom.