"Turska dovedena pred svršen čin"
Turska nesmotrena politika već nekoliko godina vodi ovu važnu zemlju u pogrešnom pravcu. Greške i protivrečnosti njene unutrašnje politike postaju međunarodni problem, preteći širenjem sukoba koji razara ovaj region, pišu britanski mediji.
"Turska noćna mora, ujedinjeni Kurdistan"
"Sukobi na jugoistoku Turske između turske države i Radničke partije Kurdistana (PKK) svakodnevno se pogoršavaju, stapajući se sa sve ozbiljnijim sukobom između Turske i Kurda iz severne Sirije. Iako odgovornost za bombaške napade ne može sa sigurnošću da se utvrdi, izgleda da napadi ugrožavaju i glavni grad Turske Ankaru, poput onih nedavnih u kojima je poginulo 28 vojnika i civila", piše britanski Gardijan.
"Pretnja koju predstavlja rat između Turske i Kurda ogleda se u mogućnosti da turske trupe intervenišu u Siriji, navodno kako bi stvorile tampon zonu za izbeglice, a u stvari sa pravom namerom zaustavljanja vojnog napredovanja sirijskih Kurda, čija armija, Narodne zaštitne jedinice ili YPG, poslednjih dana zauzimaju teritoriju duž granice sa Turskom", tvrde Britanci.
"Erdogan strahuje da će sirijski Kurdi stvoriti trajnu kurdsku mini državu na sirijskom tlu, ohrabrujući PKK u njenom sukobu sa Ankarom uz istovremeno širenje uticaja na iračke Kurde. Turska noćna mora, ujedinjeni Kurdistan, možda i nije tako neostvariva", smatraju analitičari u britanskim medijima.
"Ako Turci uđu u Siriju, nastaće haos"
"Kada bi turske trupe ušle u Siriju, Rusija bi na to mogla da odreaguje vojno. Turska bi u tom slučaju mogla da pozove NATO, što bi izazvalo potpuni haos. Srećom, ovaj scenario je malo verovatan, tako da će Turska da nastavi sa pokušajima, verovatno uzaludnim, da uveri ostale svetske sile da su YPG teroristi koje treba zaustaviti", pišu britanske novine.
"Erdoganova Turska dovela se pred svršen čin. Raspad Iraka i Sirije otvorio je Kurdima iz tih zemalja neslućene mogućnosti. Erdogan nikada nije istinski želeo sporazum sa Kurdima i dozvolio je gašenje mirovnog procesa, tako da se sada njegova spoljna politika okrenula isključivo blokiranju Kurda, slepa za sve ostalo. Sve dok Turska radikalno ne promeni politiku i ne usmeri je ka postizanju mirovnog sporazuma sa svojim Kurdima, ona u regionu ostaje deo problema, a ne rešenja", zaključuju stručnjaci, a prenose britanski mediji.