Lekcija Evropi iz Lisabona
Posle godina natezanja, malo ko je portugalskoj levičarskoj vladi izabranoj 2015. godine davao šansu. Međutim, suprotno svim očekivanjima, koalicija socijaldemokrata, socijalista i komunista pokazala se efikasnom naročito u ekonomskoj politici.
Bilans je da je budžetski deficit pao ispod 2,5 odsto i zabeležen najveći ekonomski rast u evrozoni u trećem kvartalu prošle godine. Nije reč o Nemačkoj, nego o Portugalu, piše ironično portal Raša tudej, o Portugalu koji je ne tako davno važio za problematično dete Evrope. I koji je i pored toga rešio da "zavrne nos politici štednje a la Šojble".
Dok se druga "problematična deca", Španija i Grčka, i pored poslušnog sprovođenja štednje nisu pomerili s mesta, u Portugalu je uprkos otpora neoliberalnih agendi MMF-a, Trojke i Šojblea, smanjena nezaposlenost, turizam cveta, poreska ubiranja rastu zahvaljujući većim zaradama.
Program nove vlade je čak podstakao poreske dužnike na plaćanje, pa je ministar finansija Mario Centeno napunio kasu sa dodatnih 511 miliona evra. Oročena "mirovna ponuda" za poreske neplatiše je urodila plodom kod preko 93.000 dužnika, koji su dobili povlastice u pogledu zateznih kamata i umanjenih troškova postupka.
Ono od čega je Portugal dodatno profitirao jeste da se većina poreskih dužnika odlučila za plaćanje na rate, zbog čega nacionalni budžet i narednih godina može da računa sa prihodima. Poređenja radi, Španija je sprovela poresku amnestiju, pa su poreski dužnici plaćali samo tri odsto paušalni porez, umesto 50 odsto poreza na dohodak. Minus je više nego uočljiv u španskom budžetu. Osim toga, stopa nezaposlenosti u Španiji je i pored agresivne reforme tržišta rada duplo veća nego u Portugalu.
U Grčkoj, u kojoj je na delu diktat Trojke i dalje je preko 1,2 miliona ljudi bez posla, a kod mlađih od 24 godine čak 47 procenata ne radi. Uz to, 90 odsto nezaposlenih mora da opstane bez državne pomoći.
Trend u Portugalu vodi ka tome da se u idućoj godini dalje prošire socijalna davanja, što zvuči zaista neverovatno, a osim toga ukinuti su ekstra-porezi prethodne konzervativne vlasti, kao i smanjenja plata i penzija. Minimalna zarada je porasla sa 530 na 557 evro mesečno.
Šojble ipak zabrinut
Odluka levičarske vlade u Lisabonu da ide sopstvenim putem kod nekih Evropljana izazvala je oprečna mišljenja. Nemački ministar finansija Volfgang Šojble je izjavljivao kako će Portugalci vrlo brzo morati da zatraže "novi program za spasavanje" i pritom im je čak pretio novčanim kaznama i restrikcijama evropskog novca.
Međutim, sve je ispalo drugačije. Portugal je našao put u stabilnost, i to uprkos činjenici da su koalicioni partneri levog bloka međusobno gajili dugogodišnji animozitet.