10 razloga zbog kojih će se raspasti EU
Sledeća godina biće ključna za opstanak Evropske unije, koja je do pre nekog vremena bila simbol stabilnosti i prosperiteta.
Iako se EU još pre nekoliko godina činila kao vrlo monolitna i kompaktna unija koja obezbeđuje sigurnost i prosperitet svojim članicama, situacija je sada, na kraju 2016. godine, potpuno drugačija.
Uz migrante i neprestane mogućnosti da Evropu zapljusne još jedan milionski talas nesrećnika koji bi preko Turske pokušavali doći do Starog kontinenta, još je celi niz problema koji opstanak EU dovode u pitanje. Sigurno je da će sledeće razdoblje biti obeleženo grčevitom borbom za očuvanje Unije, ako ne u sadašnjem, a onda bar u nešto izmenjenom obliku.
1. Dužnička kriza i diktat štednje
Agonija koju je u većoj meri prolazila Grčka a u manjoj još nekoliko zemalja juga EU omrzla je ideju Evropske unije dobrom delu stanovnika
2. Rastuća nejednakost
Iako je recesija završena, još traje i raste raslojavanje u društvu i nastaje sve veći društveni jaz, a smanjuje se srednji sloj građana.
3. Podela na sever i jug
Više nego ikada EU je podeljena na dva dela, na bogate države na severu kontinenta i siromašne države na jugu.
Pročitajte još:
* Rusija i konačno podelila Zapad
* Zeman oštro odgovorio Erdoganu i pozvao na sprovođenje radikalnih mera na Balkanu
4. Dominantna Nemačka
Nemačka je dominantna zemlja u Evropskoj uniji i ta bi se njena uloga, ne voljom Berlina, mogla i pojačati, što stvara animozitet kod nekih članica.
5. Prevelika regulisanost
Preterana birokratija i prevelika regulisanost gotovo svakog segmenta društva u EU u kojemu se propisuju i potpuno nepotrebni propisi.
6. Nedostatak vizije
Niko danas sa sigurnošću ne može reći u kojem smeru Evropska unija treba da ide i na koji se način treba razvijati, a nedostatak vizije velika je opasnost.
7. Oslanjanje na SAD
U pojedinim segmentima EU kao da nije vodila svoju politiku već je stavove prilagođavao SAD. S dolaskom Trampa to će se promeniti.
8. Rat u Siriji nepotreban
Evropska unija se, prateći SAD, delimično umešala u sukob u Siriji, a nije trebalo.
9. Putin je dežurni krivac
Nedostatak svesti o stvarnim uzrocima problema koji potresaju Uniju doveo je do toga da je zemljama EU sada za sve kriv – Putin.
10. Migrantska kriza
Više od milion ljudi ušlo je u Evropsku unijuu prošlom migrantskom talasu. To bi se moglo ponoviti počne li Turska ponovo puštati migrante prema EU.
Ključno pitanje sada su izbori u Francuskoj. Pobedi li na predsedničkim izborima Marin le Pen, Francuska će za neko vreme ili izaći iz Evropske unije ili će na neki način zamrznuti svoje članstvo u njoj. To će redukovati Uniju na svojevrsnu veliku Nemačku, odnosno Nemačka će ostati jedina zemlja lider koju će svi slediti, navodi se u tekstu.
“To nije dobro ni za Nemačku, ni za Evropsku uniju, ni za Hrvatsku u krajnjem slučaju. Paradoksalno je da Nemačka ne želi tu ulogu i svim je silama pokušava izbeći”, kaže politički analitičar Žarko Puhovski.