Đavo iz paste za zube
Čokoladice koje pospešuju rast, probiotski jogurti koji jačaju imunitet, proizvodi od brusnice koji pomažu kod upale mokraće, ova pasta za zube će vas učiniti neodoljivim - sva ova neproverena i izmišljena reklamna obećanja od sada su i zvanično zabranjena. Evropska unija je odlučila da stane na put lažnim reklamama, koje potrošače zavaravaju, obećavajući im bolje zdravlje i izgled.
Od 14. decembra važi novo pravilo Evropske službe za bezbednost životnih namirnica (EFSA) po kojem će proizvođači moći da reklamiraju zdrave proizvode samo ako je njihov pozitivan učinak i dokazan. Reklamne poruke tipa "povećava grudi", "smanjuje opadanje kose", "pomaže pri varenju", "povećava sposobnost pamćenja" neće smeti da se koriste ukoliko nemaju naučno pokriće.
- Potrošači moraju da steknu poverenje u zdravstvene efekte određenih proizvoda - smatra Ilze Ajgner, nemačka ministarka za zaštitu potrošača, jer ono što piše na pakovanju, mora da odgovara istini.
Još 2006. godine je objavljeno pravilo "helt klejms" (zdravstvene tvrdnje), a sredinom decembra se završava prelazni rok, posle kojeg neće biti moguće reklamne poruke poput "gvožđe doprinosi smanjenju preteranog opadanja kose". Proizvođači će morati ove i slične izjave prethodno da dokažu pred Evropskom komisijom.
Dosadašnja praksa je pokazala da u mnoštvu reklama samo polovina odgovara navedenim obećanjima. U 2008. godini je stiglo 44.000 zahteva proizvođača u zemljama-članicama. Od toga je EFSA naučno testirala 4.600, da bi na kraju dozvolu dobilo 222 reklamne poruke.
Ove skupe manipulativne reklame nas bombarduju na svakom koraku i imaju cilj da u nama stvore čežnju za stvarima. Ono što je đavolsko u reklamama jeste obećanje da će nam materijalne stvari doneti sreću i ispunjenost.
Neke od njih će ipak moći da ostanu, recimo, "kalcijum je potreban za očuvanje kostiju" ili "vitamin C doprinosi normalnoj funkciji imunog sistema".
Život kao oglasReklame imaju snažan uticaj na naš život. Statistike pokazuju da deca u proseku gledaju 2,8 sati televizijskog programa dnevno, a da odrasli gledaju prosečno četiri sata dnevno. To znači da u toku godine pogledaju 30.769 reklama, a to znači da će u periodu od 65 godina, prosečna osoba pogledati više od dva miliona reklama i da će joj ta aktivnost uzeti dve godine života. |