Ko su zubari koji nas lažu?
Nije tajna da se u uslovima sveopšte ekonomske krize proizvođači, ali i trgovci služe raznim nečasnim sredstvima ne bi li prodali svoj proizvod. Nepotpune i nedovoljno objašnjene preporuke nalaze se u gotovo svakoj reklami, a najčešće ih možete čuti u reklamama za dentalne proizvode, pišu beogradski mediji.
Rečenica za koju trgovci veruju da će privući kupce glasi: “Odobreno od stomatologa Srbije”, u praksi ne znači ama baš ništa, saznaje ''Telegraf''.
U Udruženju stomatologa Srbije (USS) kažu da oni sprovode istraživanje i tako preporučuju svega tri proizvoda – dve ''Vademecum'' paste za zube i tečnost za ispiranje usta ''Oralflueks'', kao i da za ostale proizvode nisu dali svoje stručno mišljenje. Iz USS tvde da su proizvodi za koje oni daju preporuku provereni po svim standardima kvaliteta i bezbednosti pacijenta.
''Kada čujete na reklami da je neki preparat odobren od stomatologa Srbije prvo treba da se zapitate ko je od stručnjaka dao stručno mišljenje za kvelitet proizvoda? Ovo je ozbiljna tema jer je jedno istraživanje preparata ponekad potrebno i godinu dana. Neretko se dešava da proizvod koji je testiran na Klinikama Stomatološkog Fakulteta u Beogradu, bude poslat na dodatno testiranje i u Vojno medicinsku akademiju ili Stomatološke fakultete u Nišu, ili Novom Sadu radi paralelnog istraživanja'', kaže predsednik Udružena stomatologa Srbije prof.dr Obrad Zelić.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović kaže da se u ovakvim reklamama radi o jasnoj obmani potrošača.
''Svakodnevno slušamo u reklamama da je neki preparat 'klinički ispitan'. To je najčešće obmana jer najčešće ne znači ništa više od toga da su proizvođači i trgovci dobili nalaz iz kliničkog centra da je proizvod mikrobiološki ispravan!'', navodi Papović.
Kao najveći problem on navodi činjenicu da sanitarna inspekcija nema metodologiju da ispita da li je nešto zaista prošlo sve kontrole i kinička ispitivanja, te se procena ostavlja stručnoj javnosti, koja je ''pala ispred kapitala'', piše taj portal.
I Zakon o oglašavanju je jasan. U članu 4. ovog zakona se kaže da ako se “oglasna poruka poziva na mišljenja određenih naučnika ili stručnjaka, ona moraju biti potvrđena, dokumentovana, aktuelna i proverljiva“. Pored ovog zakona, ovakvim oglašavanje krši se i Zakon o zaštiti potrošača, navodi ''Telegraf''.