Četvrtak 26. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Subota 09.06.2018.
13:13
Vestionline, Tanjug A

"Ako se evropski svet sruši - biće to na nemirnom Balkanu"

Bivši specijalni Koordinator Pakta stabilnosti Bodo Hombah ocenio je da je Evropska unija (EU), iz razočarenja, podigla norme za nove kandidate, naročito Srbiju, i upozorio da bi, ako bi se evropski svet slomio, to moglo biti baš na Balkanu.

pixabay.com
 

- Ako se evropski svet sruši, biće to tamo, gde je on posebno lomljiv i gde moćne sile na njega spolja deluju. To je slučaj na Balkanu - ocenio je Hombah pred studentima Bonske akademije za istraživanje i poduke praktične politike na završnom seminaru, gde je o Srbiji i zapadnom Balkanu predavanje održala generalni konzul Republike Srbije u Diseldorfu Branislava Perin-Jarić.

Ni Rusija, ni SAD - Evropa prijatelj

Hombah je i nedavno, u autorskom tekstu povodom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Diseldorfu, takođe, ocenio da Srbija plaća cenu razočarenja, koja su drugi prouzrokovali.

"Srbija plaća cenu za razočarenja, koja su drugi prouzrokovali. Hrvatska privreda nije na evropskom nivou, kao što nisu ni pravna sigurnost i borba protiv korupcije u Rumuniji i Bugarskoj", napisao je Hombah tada za dnevnik ''Rajniše post''.

Hombah je u Bonu, u tekstu za studente univerziteta ''Fridrih Vilhelms'' poručio i zemljama zapadnog Balkana, ko im je partner na putu sveoukupnog napretka.

"Ni Amerika, ni Rusija, ni Turska - EU je partner za privredni uspeh, društveni napredak i demokratski poredak na Balkanu", ocenio je Hombah i dodao da EU, želela to ili ne, tu ulogu mora ispuniti, inače je u regionu niko više neće uzimati za ozbiljno.

Hombah je upozorio da ne treba zaboraviti ni to da se na horizontu-na istoku, zapadu i jugu ''igraju vatrom'' političke figure i grupe, koje bi rado da ''raskomadaju'' Evropu.

Bez jasne pristupne perspektive za zemlje južne Evrope bi, prema Hombahu, ''mamac-pesma'' tih grupa mogla postati neodoljiva.

Prepreke za proširenje

Hombah je u materijalima za svoje studente, kada je reč o EU, ukazao da prepreke za proširenje nisu samo na strani zemalja-kandidata, već i da se EU bori s problemima, koji stoje na putu brzog prijema.

"Kosovo do danas nije priznalo pet država, članica EU", napisao je, između ostalog, Hombah u temi o ''nemirnom Balkanu'' i dodao da bi te zemlje, ukoliko bi došlo do odluke, nju, najverovatnije, kritikovale.

Odgovarajuci na pitanja studenata o najozbiljnijoj političkoj temi koja zaokuplja Srbiju, o Kosovu i Metohiji, Perin - Jarić je naglasila da je Beograd ispunio sve svoje obaveze iz Briselskog sporazuma.

- Kada je reč o odnosima Beograda i Prištine, Beograd je svoje obaveze iz Briselskog sporazuma ispunio, dok Priština nije ni započela svoju najvažniju obavezu-formiranje zajednice srpskih opština -  rekla je Perin-Jarić i dodala da je za stabilno okruženje na Kosovu produžetak misije Kfora neophodan, a prisustvo UMNIK-a i EULEX-a nezamenjivo.

"Upumpavanje" novca na Kosovo

Ona je podsetila da je međunarodna zajednica na Kosovo ''upumpala'' puno novca, ali da su očekivani rezultati, vezani za rast standarda, privrede, demokratije i zastite prava manjina, izgleda, izostali.

Perin-Jarić je govorila i o kriminalu i korupciji na Kosovu, pozivajući se na analize stranih instituta, ali i o opstrukciji Prištine, kada je reč o sudu za ratne zločine koji su pocicnili Albanci nad Srbima.

Ukazujući da je imidž o nemirnom Balkanu star koliko i istorija naroda koji su tamo živeli i žive, ona je citirala bivšeg šefa švedske diplomatije Karla Bilta da je na Balkanu najbolje, kada je on u širokim okvirima integrisan i da je EU danas jedini okvir na raspolaganju.

Perin-Jarić je dodala i da je, ako se posmatraju privredni odnosi, geografski položaj i intezitet političke saradnje, jasno da ni EU ni zapadni Balkan nemaju alternativu, nego članstvo država ovog regiona u EU.

O situaciji na Balkanu je studentima u Bonu govorio i Srđan Kerim, nekadašnji ministar inostranih poslova Makedonije, bivši predsedavajući skupšine UN i diplomata i privrednik sa balkanskim i međunarodnim iskustvom.

POVEZANE VESTI

Subota 09.06.2018. 21:19
...................bilo je to u jednoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu..............um,rla je mučeničkom sm,rću četa zlo,ća u istom danu
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online