Menja se pozicija: Haradinaj i Tači sada drugačije pričaju sa Srbijom
Munjevito odustajanje kosovskih vlasti od gradnje puteva oko manastira Dečani samo su jedan pokazatelj da je pozicija Srbije u međunarodnim okvirima danas mnogo jača nego što je bila pre pet i više godina, smatra Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost iz Beograda.
- U ovom trenutku i Haradinaj i Tači drugačije komuniciraju sa Srbijom, iz prostog razloga jer je Srbija je vrlo ojačala, poštovanija je nego pre pet godina, ima bolju međunarodnu poziciju - kazao je Dragaš za Pink.
On je podsetio da kada Beograd pregovara o Kosovu, u stvari pregovora sa SAD, Nemačkom, Velikom Britanijom, a to nisu laki pregovarači.
Pročitajte još:
* "Najlakše je reći 'Ne damo Kosovo'! A mi hoćemo da sačuvamo šta se sačuvati može"
* Nezavisno Kosovo - da li je to cena koju je Srbija spremna da plati zarad EU?
- Ako vas oni uvažavaju, to se odmah reflektuje i na njihove pulene, a to su Haradinaj i Tači - kaže Dragaš.
On je osudio provokacije, poput gradnje puta oko drevnog srpskog manastira, rekavši da je u toku najosetljivija faza pregovora Beograda i Prištine i da je obema stranama, a naročito međunarodnoj zajednici, stalo da se napravi dogovor.
- Kada predsednik Vučić pokazuje nadljudsku volju i napor da se reši ovaj veliki problem, ovakve provokacije ne doprinose ni dogovoru, ni stabilnosti i miru na Kosovu i u regionu - kaže Dragaš.
Povodom formiranje parlamentarne komisije koja treba da utvrdi da li je municija NATO sa osiromašenim uranijumom povećala broj obolellih od raka, Dragaš je apelovao da taj posao ne sme biti politizovan, već prepušten stručnjacima, a naročito ne treba apriori tvrditi da ta veza postoji i remetiti odnose sa zapadnim svetom.
- Zanimljiva je činjenica da je 2000. godine nakon demokratskih promena, podrška za ulazak u evroatlanske integracije, dakle NATO i EU, bila 38,8 odsto, dakle samo jednu godinu posle bombardovanja. A 19 godina posle bombardovanja imamo podršku koja je 15 odsto. Ako postoji bilo kakva korelacija između osiromašenog uranijuma i povećanja broja obolelih od raka, postoje stručnjaci i kod nas i u svetu koji u tome mogu da pomognu - kaže on.
Da li će biti neprijatnosti, da li će biti konsekvenci, ako se ispostavi da jeste - i treba da bude, ali ne treba sada remetiti odnose sa zapadnim svetom i apriori tvrditi da ta veza postoji, smatra Dragaš.
Povodom izveštaja da je nekadašnji ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić zloupotrebljavao međunarodne donacije za ličnu promociju, Dragaš kaže da je reč o skandalu i da domaći pravosudni organi imaju razloga da se time pozabave.
Podsetio je da su izvori novca za finansiranje političkih aktivnosti, na Zapadu veoma važna tema, podsećajući i na vrlo striktan američki Magnitski akt, čija je svrha da onemogući pokušaje korupcije i skrivanje izvora finansiranja političara, navodi se u saopštenju Instituta.
- Bio sam kod ministra Dačića u momentu kada je razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Nigerije, moleći ga da Nigerija ne glasa za prijem Kosova u Interpol. Ivica Dačić, danas kao ministar spoljnih poslova, ima sjajne kontakte sa svojim kolegama, ali to nisu njegovi privatni kontakti, već kontakti preko funkcije koju obavlja - naveo je on.
Kako kaže Dragaš, Vuk Jeremić je svojevremeno, zloupotrebljavajući funkciju ministra spoljnih poslova, napravio sebi i političku platformu i novac koji je od njih tražio.
- On nema nikakve lične kvalifikacije i kvalitete kojima je zadužio druge i napravio te kontakte - smatra Dragaš.