Subota 09.06.2018.
13:13
Vestionline, Tanjug

"Ako se evropski svet sruši - biće to na nemirnom Balkanu"

pixabay.com
 

- Ako se evropski svet sruši, biće to tamo, gde je on posebno lomljiv i gde moćne sile na njega spolja deluju. To je slučaj na Balkanu - ocenio je Hombah pred studentima Bonske akademije za istraživanje i poduke praktične politike na završnom seminaru, gde je o Srbiji i zapadnom Balkanu predavanje održala generalni konzul Republike Srbije u Diseldorfu Branislava Perin-Jarić.

Ni Rusija, ni SAD - Evropa prijatelj

Hombah je i nedavno, u autorskom tekstu povodom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Diseldorfu, takođe, ocenio da Srbija plaća cenu razočarenja, koja su drugi prouzrokovali.

"Srbija plaća cenu za razočarenja, koja su drugi prouzrokovali. Hrvatska privreda nije na evropskom nivou, kao što nisu ni pravna sigurnost i borba protiv korupcije u Rumuniji i Bugarskoj", napisao je Hombah tada za dnevnik ''Rajniše post''.

Hombah je u Bonu, u tekstu za studente univerziteta ''Fridrih Vilhelms'' poručio i zemljama zapadnog Balkana, ko im je partner na putu sveoukupnog napretka.

"Ni Amerika, ni Rusija, ni Turska - EU je partner za privredni uspeh, društveni napredak i demokratski poredak na Balkanu", ocenio je Hombah i dodao da EU, želela to ili ne, tu ulogu mora ispuniti, inače je u regionu niko više neće uzimati za ozbiljno.

Hombah je upozorio da ne treba zaboraviti ni to da se na horizontu-na istoku, zapadu i jugu ''igraju vatrom'' političke figure i grupe, koje bi rado da ''raskomadaju'' Evropu.

Bez jasne pristupne perspektive za zemlje južne Evrope bi, prema Hombahu, ''mamac-pesma'' tih grupa mogla postati neodoljiva.

Prepreke za proširenje

Hombah je u materijalima za svoje studente, kada je reč o EU, ukazao da prepreke za proširenje nisu samo na strani zemalja-kandidata, već i da se EU bori s problemima, koji stoje na putu brzog prijema.

"Kosovo do danas nije priznalo pet država, članica EU", napisao je, između ostalog, Hombah u temi o ''nemirnom Balkanu'' i dodao da bi te zemlje, ukoliko bi došlo do odluke, nju, najverovatnije, kritikovale.

Odgovarajuci na pitanja studenata o najozbiljnijoj političkoj temi koja zaokuplja Srbiju, o Kosovu i Metohiji, Perin - Jarić je naglasila da je Beograd ispunio sve svoje obaveze iz Briselskog sporazuma.

- Kada je reč o odnosima Beograda i Prištine, Beograd je svoje obaveze iz Briselskog sporazuma ispunio, dok Priština nije ni započela svoju najvažniju obavezu-formiranje zajednice srpskih opština -  rekla je Perin-Jarić i dodala da je za stabilno okruženje na Kosovu produžetak misije Kfora neophodan, a prisustvo UMNIK-a i EULEX-a nezamenjivo.

"Upumpavanje" novca na Kosovo

Ona je podsetila da je međunarodna zajednica na Kosovo ''upumpala'' puno novca, ali da su očekivani rezultati, vezani za rast standarda, privrede, demokratije i zastite prava manjina, izgleda, izostali.

Perin-Jarić je govorila i o kriminalu i korupciji na Kosovu, pozivajući se na analize stranih instituta, ali i o opstrukciji Prištine, kada je reč o sudu za ratne zločine koji su pocicnili Albanci nad Srbima.

Ukazujući da je imidž o nemirnom Balkanu star koliko i istorija naroda koji su tamo živeli i žive, ona je citirala bivšeg šefa švedske diplomatije Karla Bilta da je na Balkanu najbolje, kada je on u širokim okvirima integrisan i da je EU danas jedini okvir na raspolaganju.

Perin-Jarić je dodala i da je, ako se posmatraju privredni odnosi, geografski položaj i intezitet političke saradnje, jasno da ni EU ni zapadni Balkan nemaju alternativu, nego članstvo država ovog regiona u EU.

O situaciji na Balkanu je studentima u Bonu govorio i Srđan Kerim, nekadašnji ministar inostranih poslova Makedonije, bivši predsedavajući skupšine UN i diplomata i privrednik sa balkanskim i međunarodnim iskustvom.

2024 © - Vesti online