Opasno upozorenje: Raspad može početi na Balkanu
Mišljenje da EU ne može da izgubi Balkan jer ona nema alternativu, spada u "životne laži EU", piše Cajt.
- Rado bih se kladio da će na ovaj komentar bar jedan čitalac reagovati tekstom koji sadrži sledeći citat: Balkan ne vredi zdravih kostiju jednog jedinog grenadira iz Pomeranije. Kancelar Oto fon Bizmark je to rekao na Berlinskoj konferenciji o Balkanu 1878. Davno beše - ali je ta rečenica za Nemce i danas normalna. Lako je izgovaraju. Jer, lako im je da Bizmarkovim autoritetom prikriju svoju mentalnu inertnost. Balkan - nemojte sad o tome! Pa imamo već Trampa, Bregzit, izbeglice i populiste. To je već dosta! - piše u svojoj kolumni za portal nedeljnika Cajt novinar Ulrih Ladurner.
Evropa da se bavi Balkanom
- E, pa, nije dosta. Balkanu je mesto na dnevnom redu Evropske unije, i to u samom vrhu. To možda zvuči čudno s obzirom na činjenicu da je jedan jarostan, neuračunljiv, muškarac trenutno najmoćniji čovek na svetu, i da, kako izgleda, ima nameru da razmontira Evropsku uniju. Ali, ako se svet Evrope raspadne, onda će se to desiti tamo gde je najkrhkiji, i gde na njega spolja deluju moćne sile. A to je slučaj sa Balkanom.
Autor objašnjava koje balkanske zemlje, među njima i Srbija, "čekaju u redu za EU". Ali, posle mnogo godina čekanja noge su im se umorile. Cilj se udaljava, a među njima se širi nemir. Mnogi počinju da se pitaju ima li negde drugde boljih mogućnosti nego u EU. Ponuda - ne nedostaje. Vladimir Putin ih iz Moskve privlači svom snagom, isti to čini i Redžep Tajip Erdogan iz Turske, a ekstremistički islamisti zemalja Persijskog zaliva, koji bi rado da otškrinu vrata Evrope, upumpavaju novac u region.
Pročitajte još:
* "Putin želi haos na Balkanu, ali neće Rusi najviše umirati"
Unija je sila reda na Balkanskom polustrvu
Mišljenje da Evropska unija ne može da izgubi Balkan jer ona nema alternativu, spada u "životne laži EU", piše dalje Ladurner:
- Možda su te alternative užasne, ali one su tu, i sve su atraktivnije.
Autor potom pominje primer sa vozom koji je Beograd poslao u Kosovsku Mitrovicu i koji je zaustavljen u poslednjem trenutku, "inače bi došlo do nasilja".
- I ko bi to trebalo da sprečava? Nekoliko hiljada vojnika multinacionalne misije KFOR? To je teško zamisliti. Niko ne veruje da bi se oni odlučno umešali u sukob. Oni se boje konflikta. Isto važi i za tiho otcepljenje Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, za opasan zastoj u Makedoniji, a i za Crnu Goru i tamošnju neprozirnu borbu između proruskih Srba i prozapadnih Crnogoraca.
- Ne Amerika, ne Rusija, ne Turska - Evropska unija je sila reda na Balkanu. Htela to ona ili ne. EU mora da ispuni tu ulogu, inače je niko u regionu neće shvatati ozbiljno. Inače će se otvoriti vrata za Putina, Erdogana, zemlje Persijskog zaliva i evo sada i za Trampa.
Poruka Rusima, Turcima i Amerikancima
Autor smatra da EU (balkanskim zemljama) ne može da obećava brz pristup, jer bi to bilo nerealno, pa i opasno, jer se EU nalazi u krizi i proširenje bi je preopteretilo.
- Ali, EU mora ljudima jasno da kaže: vi pripadate nama, i mi činimo sve što možemo da biste vi imali bolji, sigurniji i bogatiji, život. A na adresu Putina, Trampa, Erdogana i zemalja Persijskog zaliva, mora se uputiti poruka: Ne odustajemo od ovog regiona. Jer, on je centralni deo Evrope.