Prva žrtva Trampa - ni Ukrajina ni Baltik, već Kosovo?
"Forin polisi" analizirao je odnose Beograda i Prištine nakon pobede Donalda Trampa posle koje će uslediti "puno ispipavanja terena u narednim mesecima".
Niko ne voli Amere kao Albanci
Prva žrtva nestabilnosti uzrokovane politikom američkog predsednika Donalda Trampa možda neće biti Ukrajina ili baltičke zemlje, već mala zemlja na Balkanu - Kosovo, počinje svoju reportažu s Kosova list "Forin polisi", a prenosi "Nedeljnik".
"Od proglašenja nezavisnosti 2008. Kosovo je priznalo 113 zemalja. Rusija i Kina, međutim, nisu među njima. Sjedinjene Države su ga, s druge strane, priznale među prvima. I ne samo to, snažno su lobirale za Kosovo na međunarodnoj sceni. Više od 4.200 NATO vojnika, uključujući i 650 američkih, stacionirani su na Kosovu.
U kratkom razgovoru s Trampom pre njegove inauguracije, ambasadorka Kosova u Vašingtonu rekla je dolazećem predsedniku da predstavlja "narod koji je od svih najviše proamerički usmeren". Ali, dolaskom Trampa s geslom "Prvo Amerika", međutim, nije sigurno da će Kosovo biti prioritet.
I radnje nazivaju po Hilari Klinton
Nije tajna onda zašto su emocije na Kosovu bile velike tokom američkih izbora. U zemlji dominiraju Albanci, koji su ostali veliki ljubitelji Klintona. Osim što imaju statuu Bila Klintona, u Prištini je nekoliko radnji nazvanih po Hilari Klinton. Ali Kosovo je takođe i dom ljudi srpske nacionalnosti koji žive uglavnom na severnom delu zemlje i koji se osećaju zarobljeni između Beograda i Prištine, priča analitičar Branislav Nešović, koji je iz Leposavića, najsevernije opštine na Kosovu", piše "Forin polisi".
List dalje navodi i da je "Srbija, koja je kandidat za ulazak u Evropsku uniju, ali i održava bliske odnose s Rusijom, vidi Trampa, u odnosu na Putina, kao dobru stvar", i naglašava da je na severu Kosova tendencija za ponovnim spajanjem sa Srbijom najizraženija, kao i da su se "dan nakon američkih izbora, plakati ukrašeni Trampovom slikom s ponosom delili".
Da li će Rusija pomoći Srbiji?
Florijan Biber, direktor Centra za jugostične evropske studije na Univerzitetu u Gracu kaže da je malo verovatno da će Srbija zaista obistiniti nešto iz krimskog modela.
Uostalom, zemlja još ima aspiracije ulaska u EU, a Rusija nije poslala jasne znake toga da stoji iza ideja srpskih nacionalista, navodi on. Ipak, on misli da Trampov dolazak na vlast znači da će biti puno ispipavanja terena u narednim mesecima.
Do sada, sudbina Kosova je dobila malo pažnje tokom burnih razdoblja tranzicije američke vlasti i prvih nekoliko dana nove administracije. Tek je Džejms Matis, novi američki ministar odbrane, prilikom saslušanja u Kongresu kratko je prokomentarisao američku predanost Kosovu, rekavši kako je to "primer onoga šta se događa kad međunarodna zajednica, na čelu s Amerikom, preuzme obavezu odbrane interesa i vrednosti."
Nije, međutim, poznato je li to i stav samog predsednika Trampa, navodi "Forin polisi".