Dveri neće izdati rasejanje
Poslanik i funkcioner Srpskog pokreta Dveri Ivan Kostić novoizabrani predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu očekuje konstruktivan i efikasan rad ovog tela u Skupštini Srbije i to bez međustranačkih zađevica i podela, jer rasejanje, kako ističe, mora uvek biti jedan od najvažnijih državnih prioriteta. Nakon postavljenja i po završetku konstitutivne sednice Kostić se odazvao našem pozivu i odmah došao u beogradsko dopisništvo "Vesti".
- Ako znamo da trećina srpske populacije živi izvan granica Srbije, a da godišnje u kontinuitetu oko 50.000 mladih iz Srbije odlazi u inostranstvo, te da nam je dijaspora ogroman a neiskorišćen intelektualni resurs i veliki investicioni potencijal, Odbor na čijem sam čelu neće preferirati stranačka nadgornjavanja. Ovo će biti Odbor gde bi i svi mogli da nađemo zajednički interes kako bismo ostvarili bolje rezultate i saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Konkretno da se povrati poverenje rasejanja u Srbiju i podigne nivo institucionalne saradnje, jer je trenutno na najnižem nivou unazad četvrt veka - istakao je naš gost.
Iskustvo
- Dveri su obišle 60 zajednica Srba u dijaspori, a već 17 godina sarađujemo sa našom omladinom u rasejanju, odlično poznajemo situaciju i naše iskustvo će pomoći u što boljem radu ovog odbora - ističe Kostić.
Kako mislite da to uradite i ko vam sad može verovati, s obzirom na to da su i prethodni sazivi parlamentarnog Odbora, ali i državnih institucija, obećavali isto?
- Činjenica je da je dijaspora u poslednjih 70 godina iskorišćavana i istovremeno marginalizovana, uprkos formiranju institucija koje su bile zadužene da unaprede saradnju. Počev od prvobitne Matice iseljenika, pa preko Ministarstva za Srbe izvan Srbije, te Ministarstva za dijasporu, kao i potonje vladine kancelarije za rasejanje do sadašnje Uprave za dijasporu pri Ministarstvu spoljnih poslova.
"Tradicija" je duga?
- Setimo se vremena SFRJ kada je nacionalna srpska dijaspora tretirana maltene kao državni neprijatelj broj jedan, zatim pljačke preko zajmova za privredni preporod i stare devizne štednje u postbrozovsko vreme, te raznih tzv. vojvoda koji su poslednje decenije 20. veka iz otadžbine krstarili dijasporom, sakupljali novac i obećavali rasejanju kule i gradove, pa onda korupcijskih afera nakon petoktobarskih promena 2000.
Vi ćete raditi drugačije?
- Za razliku od prethodnika, Dveri nemaju sličnu hipoteku prošlosti, a i dijaspora je za proteklih 15 godina u nama prepoznala doslednog, poštenog i iskrenog saradnika. A ono što ćemo u Odboru uraditi jeste da intenziviramo saradnju sa Srbima u regionu i dijasporu, bez želje da kroz rad posebno ističemo našu poslaničku grupu.
Pročitajte još:
* Dobra volja jača od lošeg iskustva
* Funkcioner Dveri glavni za dijasporu
* Kostić: Za plodniju saradnju sa dijasporom
* Rasejanje jače od stranih investitora
Kako unaprediti odnos sa rasejanjem, ako imamo u vidu i to da premijer Aleksandar Vučić 2014. godine u svom obimnom ekspozeu o planovima Vlade Srbije nije ni pomenuo dijasporu?
- I ono malo što se na državnom nivou institucionalno radilo na negovanju saradnje počev od 2004. počelo je da se sistematski urušava od 2012. A Vučić pre dve godine ne samo da ni jednom rečju nije pomenuo dijasporu, on se nije osvrnuo ni na problem bele kuge u Srbiji koja godišnje odumiranjem gubi više od 35.000 stanovnika. Nadam se da se to sad neće ponoviti i ako u novom izlaganju bude ignorisao ove teme, budite sigurni da će poslanici Dveri oštro reagovati.
Saplitanje
- Smatram da vladajućoj pseudoeliti u Srbiji nije u interesu da na njihova mesta dođu bolji i kvalitetniji ljudi, kako iz Srbije tako i iz dijaspore. Otuda ignorisanje ili saplitanje dijaspore na svakom koraku u Srbiji, počev od komplikovane procedure za dobijanje državljanstva.