"Rat na Kosovu je označio početak novog svetskog poretka"
Kosovo i bombardovanje Jugoslavije bili su prekretnica za NATO i od tada se zapadne vojne intervencije širom sveta više i ne propituju, kaže istoričar Kurt Grič.
On je to rekao u velikom intervjuu za "Dojče vele", povodom objavljivanja knjige "Rat za Kosovo", za koji ističe da je bio početak novog svetskog poretka.
- Kosovo je bilo na početku kao rat u kojem je NATO sebe ovlastio da deluje van granica članica Alijanse. Kosovo je na početku novih ratova, slede druge intervencije u inostranstvu, Makedonija, rat u Avganistanu, Irak - gde nisu učestvovali sve članice NATO, onda 2011. godine Libija i u međuvremenu i istočno proširenje NATO koje se razvija od devedesetih do danas i vodi do rivalskog odnosa sa Rusijom. Neki kažu da je to ponovo oživelo Hladni rat. Ali na početku svega je Kosovski rat - navodi Grič.
Pročitajte još:
* Albanci zahvalni bračnom paru Klinton: U Prištini spomenik Bilu, u Albaniji bista Hilari
U knjizi je naveo da je intervencijom iz 1999. godine NATO od "odbrambenog" prerastao u "intervencionistički" savez.
- Vrlo konkretno u tome što je napad na Jugoslaviju počeo bez rezolucije Saveta bezbednosti i tako de jure bio napadački rat zabranjen međunarodnim pravom. To se vidi i po tome što je NATO u aprilu 1999, povodom svog pedesetogodišnjeg postojanja, proširio sopstveni ugovor. U odlučujućim delovima je prešao sa defanzivnih na ofanzivne zadatke, sa odbrane na intervencije - dodaje Grič.
Uveren je i da je već bilo prekasno kada je došlo do pregovora u Rambujeu i da su postojali planovi napada i čvrsta odluka da se u njih krene.
Ističe da su postavljeni uslovi koje Slobodan Milošević nije mogao da prihvati, ali je prihvatio štošta nakon 78 dana bombardovanja, osim jednog.
- Nije prihvatio da NATO trupe okupiraju Srbiju i Kosovo. Dakle u Sporazumu iz Rambujea, u 8. članu dodatnog dokumenta poznatog kao Aneks B, stajalo je da NATO u celoj Jugoslaviji sme slobodno da se kreće. Čak da bi Jugoslavija, to jest Srbija, morala da plati za smeštaj i boravak trupa NATO, a te trupe naravno, kao i širom sveta, ne bi potpadale pod jurisdikciju zemlje u kojoj se nalaze već samo pod sopstvena pravila. Taj pasus Milošević na kraju nije morao da prihvati - kaže Grič za "Dojče vele".