Sreda 1. 1. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Utorak 07.06.2016.
12:30
J. L. Petković - Vesti A

Okrugli sto "Vesti": Dijaspora je glasala za vas, kako ćete opravdati njeno poverenje?

I pored činjenice da se dijaspora u malom procentu odaziva na izbore u Srbiji, rezultati glasanja u aprilu pokazali su da su oni koji su izašli na birališta u Evropi i SAD ipak izdvojili troje lidera za koje misle da bi mogli promeniti stanje stvari u odnosima između matične države i njenih iseljenih građana. Na Okruglom stolu razgovarali smo o tome da li će i kako oni zastupati interese dijaspore u novom sazivu Skupštine Srbije.

A. Čukić
Okrugli sto "Vesti"

* Dijaspora je glasala za predstavnike opozicije, dakle, želi promenu. Kakvu promenu možete da im ponudite? 

* Da li ste u kontaktu sa predstavnicima dijaspore, gde vidite njihove najveće probleme i kako vidite da se oni mogu rešiti? 

* U jednim od Okruglih stolova Vesti, predstavnici dijaspore označili su korupciju kao najveću prepreku da se vrate u Srbiju i investiraju u njoj. Može li nova-stara vlada sa ovakvim odnosom snaga u parlamentu da promeni tu situaciju?  

* Brojno stanje dijaspore povećava se svakim danom, iz Srbije odlaze mladi stručnjaci, od devedestih zemlju je napustilo 7200 doktora nauka i oko 350 000 visokoobrazovanih, više nego što je takvih kadrova ostalo u državi. Kako zaustaviti ove trendove? 

* Dijaspora redovno šalje doznake rođacima i prijateljima kojima je taj novac jedini izvor prihoda. Srbija je u teškoj ekonomskoj situaciji, kada biste bili u situaciji, šta biste prvo uradili za njen privredni oporavak?

* Mnogi misle da Srbija mora ravnomernije da razvija svoje regije od kojih su neke, poput Peštera, potpuno zanemarene. Šta biste vi na tom planu mogli da uradite?  

Učesnici: Sanda Rašković Ivić, Muamer Zukorlić, Aleksandar Stevanović 

Autor: Jelena L. Petković


Naši sagovornici izjasnili su se o ovim i brojnim drugim temama. Njihova mišljenja, stavove, sugestije i predloge objavićemo u vikend izdanju "Vesti" od 11. juna, kao i na portalu "Vesti-online"

A. Čukić

Sanda Rašković Ivić, predsednica Demokratske stranke Srbije

Dr Sanda Rašković Ivić, rođena je 8. jaunara 1956. u Zagrebu. Maturirala je u Šibeniku, diplomirala na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, specijalistički ispit iz psihijatrije položila na Psihijatrijskoj klinici Medicinskog fakulteta u Zagrebu, magistrirala je 1989. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala 1993. na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na temu "Psihodinamika agresije u depresivnom sindromu". Od 1980. radila je kao lekar u Šibeniku, lekar i specijalizant psihijatrije u Psihijatrijskoj bolnici "Dr I. Barbog" Popovača i Psihijatrijske bolnice "Vrapče" u Zagrebu, a potom kao specijalista psihijatar na Psihijatrijskoj klinici Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Od 1991. i narednih devet godina bila je psihijatar u Psihijatrijskoj bolnici "Dr Laza Lazarević" u Beogradu. 

Za Komesara za izbeglice Republike Srbije imenovana je 2000. godine, od 2004. je poslanik u Skupštini Državne zajednice Srbije i Crne Gore, i u tom periodu je bila član Saveta za KiM Vlade Srbije (2004. - 2007.), predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju (2005. - 2007.), učestvovala na pregovorima o KiM u Beču i vodila sektor za crkvenu i kulturnu baštinu.

Tokom diplomatske (2008 - 2011.) bila je ambasadorka Srbije u Italiji, i na nerezidencijanoj osnovi na Malti i u San Marinu, kao i šef misije Republike Srbije pri FAO. Do danas je redovni profesor psihijatrije na Visokoj strukovnoj školi zdravstvenih studija ("Milutin Milanković" i VSŠZS Zemun), narodni je poslanik u Skupštini Srbije. 

Demokratskoj stranci Srbije se priključila 2003. godine, i u okviru DSS je bila član Saveta zadužena za socijalna pitanja i izbeglice, član Glavnog odbora, za potpredsednika je izabrana 2011., a tri godine kasnije za predsednicu stranke. 

Bila je članica humanitarnog udruženja "Žene pomažu ženama" i Kola srpskih sestara. 
Ima pedesetak naučnih i stručnih radova i dve monografije, i autorka je brojnih eseja vezano za pitanja pravoslavlja, izbeglica i KiM. Učestovala na domaćim i međunarodnim kongresima i simpozijumima i bila u organizacionom odboru nekoliko domaćih i inostranih kongresa.

Posebno se bavila logorašima i silovanim ženama i o tim temama držala predavanja u Kanadi
(Univerzitet u Torontu, Univerzitet u Kalgariju, Univerzitet u Otavi, Mek Gil Univerzitet u
Montrealu), SAD (Pit Univerzitet u Pitsburgu, Berkli Univerzitet u San Francisku, Univerzitet
u Feniksu, Kolumbija univerzitet u Njujorku). Uspostavila je odnose sa dijasporom koja je i
angažuje kao eksperta za razgovore o srpskim žrtvama u ratovima u BiH i Hrvatskoj sa
kongresmenima i senatorima u Kapitol Hilu u Vašingtonu (1994). Laureat je Fondacije "Braća Karić" za humanitarni rad 2010., italijanskog Rotari kluba "Fellow Harris" i italijanskog Parlamenta "Premio Merli" (za jačanje kulturne saradnje između Srbije i Italije). Godine 2005. je postala počasna građanka grada Kastelija (Castelli) u regiji Abruco.

Govori engleski, italijanski, francuski i španski jezik. Udata je za akademika Aleksandra Ivića i majka je troje dece, Dražena, Ane i Jovana.

A. Čukić

Muamer Zukorlić, lider Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka

Muamer Zukorlić rođen je 15. febrauara 1970. u selu Orlje, opština Tutin. Osnovnu školu je završio u selu Ribariće, a Medresu "Gazi-Husrev-beg" u Sarajevu. Islamski fakultet, odsek šeriatsko pravo, upisuje u Konstantini u Alžiru, kojeg završava u leto 1993. godine. Postdiplomske studije je završio u Libanu. Za prvog predsednika Mešihata Islamske zajednice Sandžaka biran je oktobra 1993. godine njegovim osnivanjem, da bi na pomenutu funkciju bio ponovo izabran 1998. i 2003. godine.

Na Objediniteljskom Saboru Islamske zajednice u Srbiji 27. marta 2007. godine izabran je za predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i glavnog muftiju, da bi u julu 2008. na izborima u Islamskoj zajednici bio ponovo izabran za njenog poglavara, istovremeno obavljajući funkciju muftije sandžačkog. Nije se kandidovao na izborima za predsednika Mešihata januara 2014. kako bi se aktivnije posvetio Muftijstvu sandžačkom i nacionalnim bošnjačkim institucijama.

U svom dvadesetogodišnjem predvođenju Islamske zajednice osnovao je niz njenih ustanova i udruženja. Osnivač je prvog islamskog glasila u Sandžaku - "Glasa islama", čiji je bio prvi glavni i odgovorni urednik. Inicijator je osnivanja Izdavačke delatnosti "El Kelimeh", kao i Mekteba za predškolski i školski uzrast "Reuda i Wildan", po čemu je Islamska zajednica prepoznatljiva u regionu. Osnivač je ženskog odeljenja Medrese "Gazi Isa-beg" u Novom Pazaru i Rožajama, osnivač i prvi dekan Fakulteta za islamske studije, osnivač je i predsednik Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru i njegov prvi rektor. Inicijator je osnivanja Centra za humanitarni rad "Hajrat", škole Kur'ana Časnog sa nizom departmana u Sandžaku i dijaspori, Media centra Islamske zajednice, Agencije za sertificiranje halal kvaliteta, Islamskog kulturnog centra "Altun alem", Vakufske direkcije, Udruženja žena "Merjem", Muslimanskog omladinskog kluba i generalni sekretar je Bošnjačke akademije nauka i umetnosti i predsednik Skupštine Svjetskog bošnjačkog kongresa. Inicijator je osnivanja Bošnjačke nacionalne fondacije i Sandžačke biznis asocijacije. Član je Svetske islamske lige RABITA.

Na opštim izborima u Srbiji održanim aprila 2016. godine u svojstvu nosioca liste Bošnjačke
demokratske zajednice Sandžaka "Za pomirenje" postao je poslanik u Skupštini Srbije. Oženjen je i otac sedmoro dece.*

A. Čukić

Aleksandar Stevanović, potpredsednik Pokreta "Dosta je bilo"

Aleksandar Stevanović je predsednik je Srpske asocijacije malih i srednjih preduzeća i ekonomski konsultant poslednjih devet godina. U svom radu se naročito fokusira na mala i srednja preduzeća i snažno podržava izgradnju institucija, uspostavu funkcionalne tržišne privrede pod vladavinom prava uz minimalno državno mešanje i javnu potrošnju.

Po obrazovanju je ekonomista sa dve master diplome iz Tranzicije i rekonstrukcije i Političke teorije i prakse demokratije. Radio je kao savetnik Ministra privrede, Unije poslodavaca Srbije, Udruženja malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, Fonda za otvoreno društvo, Međunarodne organizacije rada, NALED-a, GIZ, HELP, USAID, Stalne konferencije gradova i opština, Fondacije Fridrih Nauman, ELDR, Ambasadora Države Izrael, Save the Children itd.*

* Preuzeta zvanična biografija.

POVEZANE VESTI

Utorak 07.06.2016. 13:57
Dijaspora je glasala i već naučila tamo negde gde živi da uslovljava,traži i očekuje naravno za sebe.Šta će biti sa Srbijom i njenim gradjanima koji žive u Srbiji-pa šta oni s tim imaju oni su van Srbije ali od nje očekuju,traže i zahtevaju.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2025 © - vesti online