Nema para za bolesne od raka!
U vreme kada u Srbiji godišnje od kancera oboli oko 35.000 ljudi i umre više od 20.000, Društvo za borbu protiv raka nalazi se pred gašenjem. Ostalo je bez državne potpore i teško da će ubuduće moći da bude od koristi bolesnima. Prošle godine od države nisu dobili čak ni simboličnih 750.000 dinara (oko 6.000 evra).
Predsednik Društva, čuveni srpski radiolog-onkolog prof. dr Slobodan Čikarić, kaže za "Vesti", da je situacija dramatična toliko da Međunarodnoj uniji za borbu protiv raka nisu mogli da uplate članarinu za prošlu i ovu godinu.
Za dijagnozu 1.000 evra
U Srbiji još uvek ne postoji tzv. ciklotron za proizvodnju radiofarmaka, neophodnog u nuklearnoj medicini za snimanje na PET skeneru. Zato se svakodnevno avionom uvozi iz inostranstva, zbog čega pregled kojim se dijagnostikuje kancer košta više od 1.000 evra.
- Imamo dva najsavremenija PET skenera, u Beogradu i Novom Sadu. Nacionalni PET centar je otvoren još 2009, oba skenera plaćena su oko devet miliona evra, a do danas iz inostranstva avionom svakodnevno dopremamo radiofarmak - pojasnio je dr Čikarić.
- Društvo koje radi na prevenciji i edukaciji očigledno nikome više nije potrebno, uprkos činjenici da je Institut za javno zdravlje "Batut" saopštio da je u 2013. u Srbiji registrovano 34.971 novooboleli od raka, a da je njih 21.091 umro. Podaci za 2014. i 2015. još nisu obelodanjeni, ali treba imati u vidu realnu opasnost od porasta broja obolelih kao posledice NATO bombardovanja Srbije osiromašenim uranijumom, kao i činjenicu da sve više dece i mladih oboleva od kancera. Dakle, ne samo što nismo imali 3.000 švajcarskih franaka za članarinu u Uniji, već smo morali da odbijemo ponudu da se Srbiji 2020. godine održi Svetski kongres onkologa. Doveden je u pitanje i opstanak otvorenog telefona za onkološke bolesnike i članove njihovih porodica preko kojih su dobijali savete lekara - upozorava dr Čikarić.
Selekcija pacijenata
Svojevremeno su postojale inicijative da se završi ciklotron nedaleko od Beograda, u Vinči, gde postoji stručni kadar za proizvodnju. U međuvremenu su se u svetu pojavili i tzv. bejbi ciklotroni koji mogu da se instaliraju pri zdravstvenim ustanovama, ali Srbija ništa na tom planu nije uradila. Zbog toga je kod nas snimanje na PET skeneru po svakom pacijentu do četiri puta skuplje nego što bi moralo biti. Zato imamo restriktivnu selekciju pacijenata kojima se odobrava ovaj pregled - objašnjava dr Čikarić.
Od podseća da je Društvo Srbije za borbu protiv raka od 1991. do kraja 2014. godine finansirano na osnovu Zakona o doplatnoj poštanskoj markici. Tako prikupljeni novac deljen je prema broju stanovnika, 25 odsto prihoda išlo je Vojvodini, a 75 odsto Centralnoj Srbiji.
- Mi smo ostali bez doplatne markice, a pravo na nju su dobili Crkva, Crveni krst i Vaterpolo savez Srbije - kaže naš sagovornik.