Pobedićemo rak!
Srbin pobeđuje rak! Pod ovim naslovom "Vesti" su u novembru 2014. godine objavile razgovor sa dr Vladimirom Cmiljanovićem, direktorom kompanije Pikur iz Bazela, neposredno nakon što je dobio nagradu za najboljeg preduzetnika zapadne Švajcarske za pronalazak leka protiv raka. Reč je o leku koji će sprečiti proizvodnju šećera u ćelijama raka, a neće, kao u slučaju hemoterapije, oštećivati zdrave ćelije.
- Čini me srećnim da su Srbija i moja rodna Šumadija ponosne na moje uspehe. Volim puno svoju zemlju i ponosno je predstavljam u svetu. Želim da naglasim da mi je bilo vrlo važno da svojim lekom dam mogućnost lečenja svim narodima bivše Jugoslavije. Uspešno smo započeli kliničke studije u Kragujevcu, Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Sarajevu, Banjaluci i Zagrebu. Dobio sam veliku podršku od vlada Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske i ti centri zajedno prave uspešnu konkurenciju svetskim kliničkim centrima. Velika mi je želja da modernom medicinom i ekonomijom izgradim ratovima i politikom razrušene mostove između naroda bivše Jugoslavije - kaže dr Cmiljanović u razgovoru za "Vesti".
Naš sagovornik je, inače, igrao rukomet, a taj sport je porodična tradicija jer su i njegovi i otac i majka bili poznati rukometaši. Vladimir je 1999. godine otišao u Nemačku, gde je igrao rukomet, a sticajem okolnosti došao je u Švajcarsku i bio rukometaš u RTF Bazel. U ovom švajcarskom gradu je diplomirao i doktorirao hemiju. Oženjen je Švajcarkinjom Nikol koju je, kaže, naučio srpski jezik. Imaju dvoje dece, šestogodišnju ćerku Mili i četvorogodišnjeg sina Vanju. U naučnom timu Pikura, pored mnogobrojnih stručnjaka, nalazi se i njegova sestra Nataša.
Pomoć profesora Hermana
- I danas dobijamo mejlove od naših ljudi širom sveta i sa prostora bivše Jugoslavije. Pomagali smo gde god smo mogli i stigli. Posebno želim da se zahvalim našem onkologu, prof. Ričardu Hermanu, koji mi je neumorno davao savete za mnoge pacijente. To me je motivisalo da otvorimo studije na prostorima bivše Jugoslavije i pomognemo našim narodima - kaže dr Cmiljanović.
Dr Cmiljanović kaže da je razvoj leka PLjR309 prilično napredovao.
- Uspešno smo završili fazu kliničkih ispitivanja u Evropi i Americi. Lek je bio testiran na veoma bolesnim pacijentima na kojima standardne terapije nisu funkcionisale i gde su tumori bili u punom zamahu. Trenutno je lek u drugoj fazi kliničkih ispitivanja. Razvoj jednog novog leka za bilo koju bolest je vrlo kompleksan, dug i skup proces. Od otkrića novog potencijalnog leka za određenu bolest do njegove upotrebe na tržištu potrebno je minimum 10 godina. Moj kompletan tim već godinama ulaže nadljudske napore da bi naša tehnologija što pre pomogla pacijentima koji boluju od opakih bolesti. Verujem duboko da ćemo uspešno istrajati u našim aktivnostima - kaže dr Cmiljanović.
Naš sagovornik navodi i primer mlade Grkinje sa kancerom timusa.
- Ona je već 19 meseci na terapiji u našem centru u Barseloni, gde smo uspeli da eliminišemo 42 odsto tumornih lezija (metastaza). Ona odlično podnosi lek. Planiramo da do 2018. godine registrujemo lek i da 2019. godine budemo na svetskom tržištu - optimista je dr Vladimir Cmiljanović.