Briga poslanike za zdravu hranu
Zeleni Srbije po treći put pokušavaju da stave na dnevni red srpske Skupštine deklaraciju "Za Srbiju bez GMO", pošto su prethodna dva puta poslanici većine odbijali da o njoj raspravljaju. Deklaraciju je svojim potpisima podržalo više od 35.000 građana.
Narodni poslanik i predsednik Zelenih Srbije Ivan Karić u izjavi za "Vesti" kaže da je pesimista i da ima osećaj da će narodni poslanici i po treći put odbiti da raspravljaju o ovoj značajnoj temi.
- Među poslanicima postoji veliki otpor, mada, ako idemo ka Evropskoj uniji, treba znati da je 16 zemalja EU zabranilo GMO. Kod nas se, nažalost, i pored striktnog zakona gaji genetski modifikovana soja i to najviše na području Mačve, Posavine i Vojvodine - podseća Karić.
On objašnjava da postoji opasnost da se takvom sojom hrani stoka, koja je u opštem lancu ishrane, a ne isključuje ni mogućnost da se GM soja nađe u tzv. prodavnicama zdrave hrane.
Naš sagovornik objašnjava da su građani ugroženi, a da GMO proizvodi predstavljaju ekološki, zdravstveni i ekonomski problem.
Umesto da se okrenemo poljoprivrednoj proizvodnji i to proizvodnji zdrave hrane kojom bismo mogli da napravimo prodor na svetsko tržište, mi ne vodimo računa o tome šta se ilegalno seje po našim njivama, ističe Karić.
U okviru akcije, 122 opštine u Srbiji usvojile su deklaraciju za opštine i gradove bez GMO, a dokumenta tog tipa usvojena su širom Evrope.
Sagovornik "Vesti" podseća na činjenicu da ne postoji briga države za srpskog seljaka i proizvodnju.
- Većina poljoprivrednih proizvoda uvozi se iz belog sveta.
Još uvek nema strategije razvoja nego se sve radi po principu: hajde da preživimo do sutra, pa ćemo videti. Tako se ne vodi privreda jedne zemlje - ističe Karić.