Za obeštećenje potrebna milijarda?
Zakon o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica još čeka "izlazak" pred Narodnu skupštinu Srbije. Članovi udruženja porodica koje tragaju za svojim najmilijima i dalje tvrde da nisu učestvovali u izradi tog nacrta, kao i da su spornim tekstom civilne žrtve rata i njihove porodice u potpunosti izopštene od ostvarivanja prava na reparaciju.
- Ni Koordinacija, ni njene članice nisu uopšte obavešteni niti konsultovani o pripremi novog zakona. Za kidnapovane ljude za koje se osnovano sumnja da su im vađeni organi njihove porodice nemaju nikakva prava. Predlagač zakona tvrdi da je na njih obratio pažnju, a mi tvrdimo da toga u nacrtu zakona nema - kaže za "Vesti" Dragan Pjevač, predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih sa područja bivše Jugoslavije.
Pročitajte još:
* Kosovo u Unesku: Srbija učinila sve, borba se nastavlja
* Predsednik Srpske liste: Srbija je uz ruski narod
* "Nikakvi pritisci ne mogu da nateraju Srbiju da prizna KiM"
On ističe da su pravnici udruženja poslali svoje primedbe predlagaču zakona. Dodaje da u Hrvatskoj postoji sličan zakon i da svi oni imaju jednu zajedničku crtu, a to je ignorisanje novčanih naknada za porodice žrtava.
Na Kosovu 180 evra
U Udruženju porodica stradalih na KiM saznali smo da porodice nastradalih Srba prava ostvaruju na Kosovu, jer to ne mogu da ostvare po srpskim zakonima. Reč je o oko 200 srpskih porodica koje po osnovu kosovskog zakona o nestalima dobijaju oko 180 evra mesečno.
- Zato se taj problem mora rešavati u dogovorima između zvaničnika. Pitanje reparacije je uvek vezano za novac, a tu je reč, po mojoj gruboj proceni, o milijardu evra koje bi trebalo da budu isplaćene za duševne bolove civilnih žrtava ratova i njihovih porodica - ističe Pjevač.