Kosovo u Unesku: Srbija učinila sve, borba se nastavlja
Poslanici vladajuće većine u Skupštini Srbije poručili su da bi, eventualno izglasavanje predloga Albanije za prijem Kosova u Unesko u Izvršnom savetu te organizacije, bilo neprihvatljivo za Srbiju.
Poslanici većine naveli su i da takva odluka ne bi bila definitivna, budući da će konačno glasanje biti održano u novembru, što, prema njihovom mišljenju, ostavlja dodatno vreme da naša diplomatija preduzme još koraka kako bi to bilo sprečeno.
Opozicija, međutim, postavlja pitanje kako je moguće da Vlada Srbije nije znala da se spremaju negativne stvari po Srbiju i to ne samo kada je u pitanju članstvo Kosova u Unesko, već i kada je u pitanju nemački amandman na nacrt platforme za pregovaračko poglavlje 35.
Pročitajte još:
* Vučić o Kosovu: Naše je da pokušavamo i nadamo se da će da nas čuju!
* "Želimo da razgovaramo, ali ne pristajemo na ucene"
* "Opet na početku: Još 2007. su tražili da priznamo Kosovo"
Teška rasprava, borićemo se
Poslanik SNS Dragan Šormaz rekao je novinarima da će današnja rasprava biti teška, ali i da država i naša diplomatija čine sve da takva odluka ne bude donesena.
- Koliko god država da bude na našoj strani, to je uradila naša vlada, naša država i diplomatija, to je bukvalno samo naša aktivnost. Očekujem da se borimo, pravda i istina su na našoj strani, ali konačna odluka ne mora da znači da će biti onakva kakva se nama dopada - upozorio je Šormaz.
On je naveo da je bitno da se i dalje borimo i očekuje da će se na kraju, u novembru, cela priča završiti pozitivno po našu kulturnu baštinu.
Socijalista Đorđe Milićević navodi da bi pozitivna odluka bila neprihvatljiva za Srbiju i da to naša država nikada ne može prihvatiti.
Srbija, istakao je on, čini sve da do toga ne dođe i da ukaže na štetnost donošenja pozitivne odluke, da ona ne bi bila u skladu sa Rezolucijom 1244 i kulturološkim i istorijskim činjenicama.
Milićević poručuje da sva otvorena pitanja treba rešavati dijalogom u Briselu, i tako dolaziti do kompromisnih rešenja prihvatljivih za obe strane, a da pozitivna odluka o članstvu Kosova u Unesko može da prouzrokuje zastoj normalizacije odnosa.
- Istina je na našoj strani, ali nam brojke nisu naklonjene. Ne bih da prejudiciram ishod odluke, ali ako bi bila doneta to nije kraj, nastavićemo da se borimo - rekao je Milićević.
Kako niste znali šta se sprema?
Demokrate su poručile da neće raditi ništa što će komplikovati i otežavati i ovako tešku situaciju, ali su upitale kako to da država i Vlada Srbije nisu znale šta se sve sprema.
- Ne prihvatamo da se ne govori da li su ovo iznenađenja i da li se moglo sprečiti, ne mislim samo na Unesko, već i na sitaciju sa nemačkim amandmanom na nacrt platforme za pregovaračko poglavlje 35 - rekla je Aleksandra Jerkov, koja čvrsto veruje da su se te stvari mogle znati unapred i da se Vlada Srbije mogla efikasnije odnositi prema njima.
Janko Veselinović iz Pokreta za preokret upitao je Vladu Srbije da li u postignutim briselskim sporazumima piše da Srbija neće sprečavati Prištinu u priključenju međunarodnim organizacijama.
- Ako piše to, a Unesko to jeste, znači da Vlada Srbije pravi predstavu za narod - naveo je Veselinović.