Na vidiku je nova "Oluja"
Posle uvođenja taksi na robu i proizvode iz Srbije i hapšenja "u okviru istrage ubistva Olivera Ivanovića" ionako težak život Srba na Kosovu i Metohiji, postao je još teži. Maltretiranja na administrativnim prelazima, skidanje automobilskih tablica srpskih oznaka, paljenje robe dodatni su vidovi pritiska na Srbe, koji su, naročito oni južno od Ibra, godinama već izloženi gotovo svakodnevnim napadima, pljačkama, uvredama u institucijama tzv. Kosova i na ulici.
Da li i kako Srbi mogu da opstanu na Kosovu i Metohiji pitali smo čitaoce "Vesti". Njihovi se odgovori razlikuju, ali su u Tribini čitalaca gotovo svi jednoglasni da velike sile, pre svega SAD, ako žele, mogu pritiskom na Albance, lako da omoguće više slobode i normalan život Srbima na Kosmetu.
Milan Zlojutro, Vinernojdorf, Austrija
- Naš narod mora da preživi i opstane na Kosovu i Metohiji. Niko od nas ne bi hteo da prepusti svoje ognjište drugom. Verujem da ljudi, koji su se na Kosovu i Metohiji rodili, neće dati svoje ognjište i zemlju dedova i pradedova ni po koju cenu. Međutim, potrebna im je pomoć ostatka srpskog naroda i srpske države da bi mogli da opstanu u ovako teškim okolnostima.
- Da li Srbi mogu da opstanu na Kosovu i Metohiji? Čim pitanje sadrži reč opstanak, to znači da je stvar preteška za odgovor. Uzevši u obzir da su Srbi praktično "obrisani" sa prostora države Albanije u veoma kratkom periodu od osnivanja te države, može se očekivati slična sudbina i za Srbe sa Kosova i Metohije. Slobodno se može zaključiti da su albanska društva veoma zatvorena i netolerantna. Bez realnog uticaja države Srbije sudbina Srba na Kosmetu je jednostavno neodrživa... Opstanak je moguć samo u malim zajednicama i enklavama i to samo uz ozbiljnu pomoć države Srbije i celokupnog naroda.
Tatjana Dugandžija, Momić Viten, Nemačka
- Kosovo... rak-rana nas Srba. Dozvolili smo da nam zemlju predaka prenaseli druga nacija i "uguši" nas natalitetom. Da bi Srbi opstali na Kosovu trebalo bi prepraviti mnogo pogrešnih odluka iz prošlosti i samim tim napisati novu istoriju. Mi jesmo Srbi, ali nismo svemogući. Mislim da bi Srbe s Kosova trebalo zbrinuti u Srbiji i da vladi u Beogradu to treba da postane prioritet. Ništa nije važnije od ljudskog života jer za dva zaraćena naroda od kojih je jedan daleko brojniji Kosovo je premaleno.
Časlav Cvetković, Melburn, Australija
- Nemaju Srbi nikakve šanse da pod ovakvim uslovima opstanu na Kosovu i Metohiji. Bojim se da će, nažalost, naš narod da tamo doživi sličnu sudbinu kao Srbi iz Krajine za vreme "Oluje". Rođen sam 1950. u Topionici kod Kosovke Kamenice, moja porodica je morala da se iseli sa Kosova, bukvalno smo proterani jer su nam pretili i morali smo da prodamo imanje. Konstantno se radilo na iseljavanju Srba sa njihovih imanja. Teško mi je da vidim ovu patnju kroz koju prolazi naš narod. Ne verujem obećanjima naših političara, posebno ne Vučiću, da će zaštititi naš narod. Nisam školovan čovek, ali vidim da se našem narodu tamo ništa dobro ne sprema. U Australiji sam od 1985. godine i nažalost od tada nisam dolazio u Srbiju i na Kosovo.
Živorad Zarić, Masanjo, Švajcarska
- Dok je predsednik Vučić na vlasti, mislim da neće dozvoliti da srpski narod pati na Kosovu i Metohiji, ali i da neće dozvoliti da dođe do rata. Naći će političko rešenje, a Srbi će ostati na Kosmetu. Ova Vlada će, nadam se, da se izbori sa ovom svetskom politikom iako neće biti lako, biće tu pritiskanja sa svih strana, ali uz pomoć Rusije i Kine uspeće da zadrže prvobitno stanje. Kosovo ovo sada radi namerno da bi provociralo, to je logično. Idu na provokacije, ali mislim da naši neće dozvoliti da izazovu rat i da će se na politički način to rešiti. Neće biti lako, ali dobićemo tu bitku. Više zemalja sa Zapada je preokrenulo politiku prema nama i nije više kao što je bilo pre desetak godina.
Miloš Janković, Dransi, Francuska
- Samo podelom. Nezamislivo je to što su netolerantni jedni prema drugima, zato i procenjujem da samo podela može da dovede do trajnog mira. I to bi bilo izvodljivo kad bi se selo za isti sto, sa ciljem pravednog rešenja, sa predsednicima SAD, Rusije i još nekoliko zemalja koje o tome odlučuju. U Prištini su predstavnici kosovskih vlasti održali sastanak sa nekim od tih zemalja, ali se ništa nije pomerilo, jer sve te zemlje podržavaju trenutno stanje koje se ogleda u arogantnosti i nadmenosti tzv. kosovske države. Bilo bi dobro, ali stoji i pitanje da li je uopšte izvodljivo, da se održi konferencija na objektivnom nivou, a ne samo podrškom jednom narodu. Sve se to radi planski, uz mnogo bacanja prašine u oči, a po mom viđenju i sudu sve je to nastavak od devedesetih godina i ne zna se dokle će. Da li, Srbi moraju biti krivi za sve? Nemamo mi protivoružje, i ne može šut sa rogatim. Naravno, besmisleno je ulaziti u rat, ponavljam i podvlačim - rat nikad više.
Saša Marković, Dortmund, Nemačka
- Mislim da će Srbi na Kosovu teško opstati zato što Vlada u Beogradu pregovara sa pogrešnima. Treba zakucati po pitanju Kosova direktno u Vašingtonu jer se svi konci oko Kosova drže tamo. Posle izjave Ramuša Haradinaja da tzv. republika Kosovo nema ministarstvo za inostrane poslove nego da Amerikanci to za njih obavljaju zna se kome se i gde treba obratiti.
Milan Vuković Bad, Štafelštajn, Nemačka
- Naš narod ne može opstati na Kosovu i Metohiji, jer su Albanci uporni da ih oteraju sa vekovnih ognjišta. Zastrašuju Srbe, pale im imanja i zlostavljaju ih. Tamo naš narod živi teško kao i u Crnoj Gori. Mislim da bi mi u inostranstvu trebalo da organizujemo proteste kako bi skrenuli pažnju običnih Nemaca na ono što se dešava na Kosovu, jer u njihovim medijima nema ni reči o stradanju Srba i njihove imovine. Mojoj majci, bratu i meni Albanci su na putu za Đakovicu oteli skoro osam hektara najplodnije zemlje. Falsifikovali su moj potpis uz pomoć advokata i tu zemlju je podelilo šest albanskih porodica koje od 1996. obrađuju i koriste tu zemlju bez ikakve naknade. Čak su kao svoju imovinu uspeli da je uknjiže u tamošnje katastarske knjige. Ja sam svedok da tamo za Srbe neće biti mira i slobode. Stalno se pitam šta bi to Beograd trebalo da uradi da se položaj Srba na Kosovu popravi. Iskreno rečeno, ne vidim da Srbija može išta sama bez podrške Rusije, Kine i Indije. Pitam se šta bi bilo kada bi Albanci, koji mirno žive i rade u Srbiji doživeli ono što svakodnevno doživljavaju Srbi na Kosovu i Metohiji. Da li bi možda onda EU i NATO reagovali i naterali prištinske vlasti da omoguće Srbima miran i slobodan život. Pitanje je do koje će granice Srbija moći da trpi sva ta poniženja i da li je nekom stalo da dođe do rata na Kosovu i za Kosovo. Mislim da od toga Zapad ne bi bežao, jer Americi i NATO-u smeta Srbija i nastoje da sa Balkana oteraju Ruse. Strahujem da bi lako moglo doći do ratnog požara, jer se otvoreno radi o odvajanju Sandžaka od Srbije, a i Vojvodina će brzo doći na dnevni red.