Zeleno svetlo za kosovsku vojsku
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ističe da su veoma važne garancije generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, koji je, kao i njegov prethodnik Andreas Rasmusen, obećao da nikakve oružane snage neće biti prisutne na severu Kosova.
- To nije ništa novo. Još početkom dijaloga u Briselu su dobijene garancije za to jer se smatra da bi dolazak tih snaga ugrozio bezbednost Srba i doveo do destabilizacije - ističe predsednik odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun.
Pročitajte još:
* EKSKLUZIVNO: 17. mart - snimaka ima, počinilaca nema
* Vojska Kosova samo uz pomoć Srba
Vlasti u Prištini žele da oforme Vojsku Kosova, što je potvrđeno i na jučerašnjoj ceremoniji kada je Rahman Rama preuzeo komandu nad Kosovskim bezbednosnim snagama (KBS) za koje je predsednica Kosova Atifete Jahjaga ocenila da idu "u pravcu formiranja vojske" i da žele da se učlane u NATO.
Njeno mišljenje deli i premijer Isa Mustafa koji je rekao da će njegova vlada učiniti sve da bi KBS prerasle u Oružane snage Kosova.
Međutim, za tako nešto Prištini su potrebni glasovi Srba u kosovskoj skupštini. Zato je Dačićeva izjava u Briselu podstakla sumnje - da li se o takvoj opciji razgovara na najvišem nivou?
- Nikakvu tzv. Vojsku Kosova nećemo podržati. Aposlutno se ne može podržati ništa osim statusno neutralnih snaga koji su tu po Rezoluciji 1244. I stavite tačku na to. Nema pregovora, nema ničega oko toga - kategoričan je Drecun.
Politički analitičar Dušan Janjić ističe da su Beograd i Priština o toj temi već razgovarali u Briselu, ali ne isključuje mogućnost da je Dačić pokušao da dobije nešto više.
- U početku neće biti kosovskih snaga na severu, ali kao što je i slučaj bio sa policijom, biće ih kada se formira neka vrsta regionalnog komandanta. Dakle, KBS neće imati svoje baze na severu, ali postoji jedna mala baza kod Leška - podseća Janjić.
Zbogom neutralnosti?
Srbija je stupanjem na snagu Individualnog partnerskog akcionog plana (IPAP) ušla u novu fazu odnosa sa NATO-om, rekli su srpski ministri Ivica Dačić i Bratislav Gašić nakon susreta sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom.
- Naša neutralnost se ne dovodi u pitanje ovim planom - rekao je Dačić i dodao da niko ne može da promeni ono što se desilo pre 16 godina kada je NATO bombardovao Srbiju, ali da to ne bi trebalo da bude prepreka za gradnju partnerskih odnosa u budućnosti.