Dijaspora kao siroče
Koliko je aktuelnoj vlasti Srbije stalo do dijaspore govori i činjenica da ni posle dva meseca od formiranja Vlade Srbije, Kancelarija za Srbe širom sveta još nije počela da radi niti je postavljen njen direktor.
Ništa bolja nije situacija ni kad je u pitanju konstituisanje Odbora za dijasporu i Srbe u regionu pri Skupštini Srbije, a maćehinski se država odnosi i prema Predlogu zakona o Matici iseljenika koji dugo sakuplja prašinu u nekoj od skupštinskih fioka.
Prva i do sada jedina sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu održana je 25. jula. Tada je za predsednika izabran Aleksandar Čotrić, funkcioner opozicionog Srpskog pokreta obnove.
- Konstituisanje, međutim, još nije završeno. Čeka se da vladajuća parlamentarna većina predloži zamenika predsednika Odbora, ali to nikako da učine. Zašto odugovlače sa predlogom kandidata za mog zamenika, ali i sa imenovanjem direktora Kancelarije Vlade Republike Srbije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, treba pitati vladajuću koaliciju. Mi u Odboru mislimo da je krajnje vreme da se to završi - izjavio je za "Vesti" Čotrić.
Kada je reč o direktoru pomenute kancelarije Čotrić tvrdi da parlamentarni Odbor, na čijem je čelu, a ni on lično u svojstvu predsednika nemaju favorita.
- Nikoga ne favorizujemo. Nismo stali iza bilo kakvog predloga za prvu ličnost Kancelarije. Započeto konstituisanje Odbora nije završeno, a i da jeste mišljenja sam da Odbor ne treba da ima svog favorita i da ne treba unapred deliti blanko podrške. Sa naše strane, ko god da bude postavljen za direktora Kancelarije saradnja će biti korektna, profesionalna i bićemo maksimalno otvoreni za dopunjavanje u zajedničkom poslu - istakao je Čotrić.
Čim se završi konstituisanje Odbor će, napominje sagovornik "Vesti", nadgledati i implementaciju Zakona o dijaspori i Srbima u regionu, sarađivaće sa Skupštinom dijaspore i Savetom za Srbe u regionu, a poguraće i doradu predloga zakona o Matici iseljenika Srbije.
- Budući da više ne postoji ministarstvo za dijasporu potrebne su izmene u pomenutom zakonu, koji treba unaprediti i u svim onim segmentima gde su do sada uočeni nedostaci. Nastojaćemo da Radna grupa Odbora za dijasporu završi rad na pripremi Zakona o matici iseljenika, na kojem je posao započet u prethodnom skupštinskom sazivu, ali mu je potrebna dorada. Međutim, sve o čemu govorim moći će da zaživi kad vladajuća koalicija odredi meni zamenika u skupštinskom Odboru i izabere čelnike Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu - zaključuje Čotrić.
Predsednik Skupštine Matice iseljenika i šef Radne grupe za izradu predloga zakona o Matici dr Janko Veselinović kaže za "Vesti" da su završili pomenuti akt.
- Očekivali smo da Predlog uđe u skupštinsku proceduru, ali onda su se dogodili izbori, posle kojih je ukinuto Ministarstvo vera i dijaspore, a Kancelarija za dijasporu nije još zaživela. Predlog čami u prašini neke skupštinske fioke, dok Matica iseljenika i dalje tavori bez finansijske potpore. Ova nevladina organizacija finansirana je iz državnog budžeta do 2008. kad je to ukinuto i od tada muku muči da izmiri troškove za telefon, struju, vodu i bruto zarade zaposlenih, pa se praktično svela na dva uposlenika na čelu sa predsednicom Matice, Jelenom Kiš , koji čekaju bolja vremena - kaže Veselinović.
Planovi i lepe želje- Naš odbor drži otvorena vrata Narodne skupštine za predstavnike dijaspore i sunarodnike iz regiona. Odgovaraćemo na svaki dopis i svaku inicijativu koja potekne od naših ljudi iz inostranstva. Prednost ipak imaju krovne organizacije dijaspore i članovi Skupštine dijaspore, kao i istaknuti, dugogodišnji aktivisti srpskih udruženja, klubova, zajednica i asocijacija. A prioriteti u radu Odbora su očuvanje nacionalnog, jezičkog, kulturnog i verskog identiteta, zatim integracija u društva zemalja u kojima žive, održavanje veza sa matičnom državom Srbijom i ostvarivanje privrednih kontakata na iteresnim osnovama i na obostranu korist - objašnjava Aleksandar Čotrić.
Odbor po stranačkim bojamaOdbor za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije ima 17 članova i isto toliko zamenika. Njihova stranačka pripadnost proporcionalno je u skladu sa odnosom snaga u Skupštini Srbije. Članovi Odbora su prof. dr Marko Atlagić (SNS), dr Janko Veselinović (DS), dr Dijana Vukomanović (SPS), Aleksandra Đurović (SNS), Sanja Jefić-Branković (LDP), Milan Lapčević (DSS), Miodrag Linta (SNS), Milosav Miličković (SNS), Petar Petković (DSS), Nevena Stojanović (JS), Miodrag Stojković (DS), Milorad Stošić (PUPS), Ivica Tončev (SPS), i Sanja Čeković (DS)... |