"Bosni preti krah"
"Bosni i Hercegovini sa dosadašnjim ekonomskim rastom od dva do tri posto treba deset godina da dostigne ekonomski nivo Rumunije, a 100 godina da pređe u zemlje visokog dohotka kao što su zapadnoevropske, tvrdi ugledni profesor i ekonomista Vjekoslav Domljan, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
- Ekonomija je u pat poziciji, ali to odgovara nacionalnim vladajućim strukturama, jer jedino u ovakvom sistemu mogu bez ikakve obaveze i odgovornosti da uzimaju enormnu novčanu korist za sebe - ocenjuje Domljan, koji ove teme razrađuje u novoj knjizi "Potezanje vitalnog nacionalnog interesa".
- Većina zemalja istočne Evrope nakon pada Berlinskog zida uspela je da završi procese tranzicije, postale su članice EU i, još važnije, postale su članice kluba OECD-a (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj), kluba bogatih zemalja i to su uspele postići za jednu generaciju. BiH je zapela u zamci strukturne transformacije. Zemlja je srednjeg dohotka i nalazi se u pat poziciji sa stopom ekonomskog rasta od oko tri posto - objašnjava Domljan i dodaje:
- Oni najprogresivniji i najobrazovaniji, najsposobniji delovi društva, a to su mladi, odlaze iz zemlje ne videći perspektivu ovde. Ostaju oni koji su zavisni od države, koji glasaju za političke snage koje održavaju ovakvo stanje tako da se odlaskom mladih stanje još više pogoršava.
- BiH opstaje zahvaljujući doznakama iz inostranstva. To je suština. Međutim, doznake su samo delimično ono što šalje rodbina, u to se ubrajaju i penzije iz inostranstva i prihodi od neformalne ekonomije. Tako da BiH ostvari godišnje oko četiri milijarde maraka (oko dve milijarde evra) i to je ono što omogućava da BiH preživi - navodi Domljan.