Hičner: Nema ništa od podele Bosne
"Sjedinjene Države i Evropska unija moraju da pojačaju svoje napore kako bi pomogli BiH da kroz ustavne i političke reforme postane funkcionalna država spremna za evropske integracije", kaže Brus Hičner, profesor na američkom Univerzitetu Tafts za Radio Slobodna Evropa.
- Srbija i Rusija, s druge strane, verbalnu podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu i suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH moraju dokazati delima, a ne pristrasnošću prema Republici Srpskoj i liderima koji gaje separatističke ambicije - dodaje dobar poznavalac prilika na Balkanu.
Rusija je često kritikovana da želi da izazove nestabilnost u regionu, u poslednje vreme pogotovo u Makedoniji i Crnoj Gori. U BiH, ona snažno podržava predsednika Milorada Dodika koji zagovara otcepljenje, ali ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je prošle nedelje u Sarajevu donekle iznenađujuće jako podržao mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH.
- Dokle god je Srbija posvećena Dejtonu, dokle god ona poštuje svoju ulogu potpisnice Dejtona i podržava integritet i suverenitet BiH, to je ključ za uspeh u BiH. Srbija je važan igrač u regionu i mislim da će uvek igrati centralnu ulogu u bilo kom rešenju problema u regionu, ali ne mislim da je to isto kao reći da je zadovoljavanje Srbije apsolutno ključno za bilo kakav dogovor - kaže on.
- Mislim da je realnost da moramo da počnemo da razgovaramo o tome šta bi BiH trebalo da uradi da efikasno funkcioniše kao suverena i ujedinjena država. Njoj su potrebni entiteti koji sarađuju - dodaje Fičner.
- Što se tiče pristupanja NATO-u, to je malo teže u slučaju BiH, zato što je ona kompleksna država, ne samo zbog spoljnih faktora, već zbog toga što mora biti unutrašnjeg dogovora o ulozi NATO-a u zemlji. Jedini način kako se to može desiti jeste političko jedinstvo. Čekao bih što se tiče NATO-a, ali integracija u EU je i dalje važan prioritet - zaključuje Fičner.