I Hrvati ogorčeni zbog ustaškog pozdrava: "Sramota U Jasenovcu"
Spomen ploča hrvatskim braniteljima u Jasenovcu, na kojoj je uklesan ustaški poklič "Za dom spremni", i dalje je glavna tema među političarima, medijima i javnosti, koji su uglavnom nezadovoljni reakcijom vlasti.
Tema o spomen ploči koju su pre samo mesec dana u Jasenovcu, fabrici smrti za hiljade Jevreja, Srba i Roma tokom Drugog svetskog rata, postavili pripadnici Udruženja HOS, prisutna je danas i u Saboru.
Zastupnici opozicionog SDP Arsen Bauk i Bojan Glavašević su, naime, tokom svog učešća u raspravi po dnevnom redu, nastojali da zadrže pažnju kamera na njihovoj klupi na kojoj je stajao natpis: "Sramota U Jasenovcu". To je bio njihov protest protiv postavljanja pomenute spomen ploče.
Pročitajte još:
* "Za dom spremni" u centru Jasenovca
* Upozorenje za ceo svet: Fašizam u Hrvatskoj se ponovo budi
* Oglasio se i on: Evo šta je Plenković rekao o natpisu "Za dom spremni"
Loša reakcija državnog vrha
Ranije su saborski zastupnik HNS, Goran Beus Rajhemberg je gostujući na regionalnoj N1 TV rekao da je reakcija državnog vrha, premijera i predsednice loša.
- Ja sam kao i mnogi mislio da su to standardi koje smo dosegnuli i da nećemo ispod njih, da postoji minimum konsenzusa šta je dobro, a šta zlo. Sad se pokazuje da to nije tako. To nije dobro i šalje se loša poruka. Zbog takvog sobnabulnog govora u javnosti kojeg isijavaju politika i političari, zbog tolerisanja esktremista dolazi to provale govora mržnje na protalima, društvenim mrežama - upozorio je Rajhemberg.
Ocenjujući a je prostor, kako je rekao, zagađen, Rajhemberg kaže da "ako smo se mi doveli do toga da nam 2016. opredeljujući faktor mora biti odnos prema ustaškom pozdravu i da nam tema poput toga kako nam se zovu trgovi budu centralne teme razvoja - otišli smo u jako krivu ulicu".
Zakon jasan
Komentarišući izjavu premijera Andreja Plenkovića da je neophodano doneti zakon o zabrani simbola svih totalitarnih režima, Rajhemberg ukazuje da Hrvatska ima zakon koji jasno govori o tim stvarima.
- Imamo i mišljenje Ustavnog suda. Sad se svi prave kao da ne postoje pravni okviri - smatra on i dodaje da tu "nema filozofiranja", te da je posredi funkcionisanje pravne države, odnosno da je na potezu Vrhovni sud.
Prethodno je i ugledni hrvatski advokat Ante Nobilo izjavio da su sadašnje zakonske odredbe sasvim dovoljne i da, ako postoji politička volja da se ti zakoni sprovode, nije potrebno donositi nove da bi se uklonila spomen ploča hrvatskim braniteljima u Jasenovcu, na kojoj je uklesan ustaški pozdrav "Za dom spremni".
Premijer mora da donosi odluke
I on je, reagujući na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da je to pitanje veoma delikatno, rekao da "delikatno ili ne, kada ste premijer morate donositi odluke".
- Svaki čovek mora da donosi odluke da razlikuje dobro i zlo. Premijer još više. Ako ta ploča ostane u Jasenovcu, to je najružnije što smo mogli napraviti. Ona pojačava odijum onoga što je tamo napravljeno. Samo nečinjenje je zlo. Premijer mora zauzeti odlučan stav i uraditi ono što je nekadašnji premijer Ivo Sanader uradio. Nije posle njega bilo previranja i demonstracija. On je u tom smislu ipak bio državnik - rekao je Nobilo za regionalnu N1TV.
Ukazao je da postoje propisi koji regulišu davanje dozvola za postavljanje ploča na javnom mestu i zasigurno, kaže, u tim propisima postoji nešto što bi se moglo protumačiti.
- Ne možete izlaziti s nečim što je protivustavno. Na kraju, moguće je i krivično delo jer zbog svih okolnosti u Jasenovcu gde je bio fašistički logor, jednostavno takva ploča s takvim pozdravom ne sme tamo biti - rekao je Nobilo.
Moguć pravni spor
On kaže da se može pokrenuti upravni spor protiv takve odluke i da to može svako ko smatra da mu je povređeno neko pravo.
- Jevrejske opštine, romske zajednice, antifašističke, srpske zajednice... Zasigurno mogu lako dokazati svoj pravni interes i na upravnom sudu ukinuti odluku koja je temelj stavljanja ploče - precizan je Nobilo..
Upitan treba li pisati, kao što je premijer Plenković najavio, novi zakon o simbolima totalitarnih režima ili se mogu i primnjivati i sadašnje odredbe, Nobilo kaže
- Postoji odluka o podizanju spomenika Juri Francetiću. Pravaš iz Karlovca je kažnjen i išao je do Ustavnog suda koji je jasno zauzeo stav prema ustaškim simbolima, pozdravu "Za dom spremni" i naglasio da je to protivno Ustavu. Imamo i odluku tadašnjeg premijera Ive Sanadera koji je odlučno uklonio taj spomenik i zagađenje u javnom političkom prostoru.
Svaka odluka, ukazao je Nobilo, koja bi izjednačavala ustaštvo i antifašizam i hrvatske partzizane bila bi apsolutno protivustavna i bila bi oboriva.
- Moj savet je: Nemojte to raditi - poručio je Nobilo.