Hrvatska u problemu zbog "Za dom spremni": Ko će pobediti - Plenković ili veterani?
Danas bi trebalo da bude nastavljeno traganje za rešenjem sporne spomen ploče HOS u Jasenovcu sa utisnutim ustaškim pozdravom "za dom spremni" na sastanku predstavnika vladajućeg HDZ i tog udruženja, a nakon što je premijer Andrej Plenković obećao da će to pitanje biti rešeno u narednih nekoliko dana.
Plenković je, naime, nakon jučerašnjeg sastanka sa svojim saradnicima obećao da će za tu spornu ploču, koja mesecima podiže tenzije u Hrvatskoj do toga da se postavlja čak i pitanje opstanka aktuelne vlade, naći rešenje koje će biti u skladu sa zakonom.
Premijer je rekao da će se tražiti rešenje koje neće biti na, kako je rekao, štetu pripadnika HOS i koje neće vređati jasenvačke žrtve.
Pročitajte još:
* Evo šta kažu hrvatski istoričari o pozdravu "Za dom - spremni"
Bivši ministar kulture i bivši HDZ-ovac Zlatko Hasanbegović, međutim, uoči današnje sastanka predstavnika HDZ i HOS-a u vezi sa pitanjem sporne spomen ploče u Jasenovcu, kaže da ne zna kakvo će rešenje biti, ali je upozorio da je "Plenković podlegao političkih pritiscima svojih koalicionih partnera, HNS-a i Milorada Pupovca te da je doneo političku odluku da se pronađe rešenje koje je on nazvao neuklanjanjem, već izmenom dela sadržaja na ploči.
- Sad treba pronaći pravni modalitet, jer u ovom trenutku ne postoji bilo kakvo zakonsko uporište za uklanjanje ploče - kaže Hasanbegović i ističe da, prema njegovom mišljenju, jedino moguće rešenje za ovu situaciju da ploča ostane, te da se slične ploče i spomen obeležja pripadnicima HOS-a bez ikakvih ograničenja podižu širom Hrvatske.
- U potpunosti je neprihvatljivo da zakoniti simbol jedne zakonite ratne jedinice bude predmet bilo kakvih preispitivanja i dovođenja u pitanje - rekao je Hasanbegović za zagrebačku TV N1.
Plenković sinoć, međutim, nije mogao da kaže na koji način će biti rešeno to pitanje koje za njega i njegov kabinet, kako procenjuju hrvatski mediji, nije nimalo bezazleno.
Ustaški pozdrav "Za dom spremni" legalno je utisnut u grb Udruženje HOS, kao i još osam udruženja hrvatskih veterana.
Vlada, smatra deo medija u Hrvatskoj, rešenje za ovo pitanje ne može da nađe bez pristanka pripadnika HOS, pa otuda se razgovori na tu temu nastavljaju upravo sa njima.
Plenkovićev problem je, kako se navodi, tim veći jer se sa uklanjanjem ustaškog pokliča ne slaže ni desna strua samog HDZ-a na čijem je on čelu.
O tome je sasvim jasno u ponedeljak za Večernji list govorio potpredsednik HDZ Miljan Brkić, a isti stav imaju i Ivan Aralica, svojevrsni ideolog desnice, Đuro Perica, jedan od osnivača HDZ-a, ali i Miroslav Tuđman, HDZ-ov zastupnik i sin pokojnog prvog predsednika Hrvatske.
Jedino bivša premijerka i šefica HDZ-a Jadranka Kosor, koja više nije članica te stranke, smatra da ploči HOS nije mesto u Jasenovcu.
Za Aralicu je, na primer, trenutak uklanjanja HOS-ove ploče ili samo "za dom spremni" je početak kraja Plenkovićeve vlasti.
Aralica smatra da će tim činom premijer Plenković sam sebe srušiti i izgubiti vlast.
- HOS-ova ploča mora ostati u Jasenovcu, a protivnike te ploče treba uveriti da ZDS u njihvom grbu ne znači slavljenje ustaškog režima, nego da je ta ploča postavljena u spomen žrtvi pripadnika HOS-a. Drugo, stranke levice moraju da shvate da komunizam kao osnova njihove stranačke ideologije mora biti uklonjen. Treba izjednačiti komunizam i fašizam, a iz antifašizma apstrahovati komunističko vođstvo - rekao je ranije Aralica.
Prema aktuelnoj trenutnoj zakonskoj regulativi ne postoji mogućnost uklanjaja sporne ploče.
Čeka se i odgovor ministra uprave Lovre Kuščevića na interpelaciju SDP-a o ploči u Jasenovcu, a iz toga bi se moglo naći rešenje ovog pitanja.
Koliko je u svom razmišljanu Plenković usamljen i jesu li hrvatski veterani spremni na bilo koju vrstu kompromisa, za sada nema informacija.
Miljenko Kolobarić, predsednik Zbora udruženja veterana gardijskih jedinica kaže da je pitanje ploče stvar udruženja HOS-a, te da su on iz garde spremni da podrže sve što oni budu predložili.
- Apelujem na vladu da se rešava samo pitanje ploče u Jasenovcu, nego da se "u istom paketu" reše i četnička obeležja kakvih ima ponajviše u Slavoniji. Potrebna su nam trajna rešenja, neka rade svoj posao i neka vlast i opozicija prestanu s praksom uvlačenja branitelja u svoje političke igre - naveo je Kolobarić.
Veterani, pišu mediji, čekaju rasplet da bi se odredil prema narednim koracima, a Večernji tvrdi da kompromisima, čini se, nisu ni najmanje skloni. Oni podsećaju i na ranije reči premijera da se zakoni moraju poštovati.