Ovo su Hrvati radili Srbima u "lijepoj njihovoj" 2015.
U Hrvatskoj je u prošloj godini evidentirano 189 fizičkih napada, pretnji, javnih izjava koje sadrže govor mržnje i uništavanja imovine u vlasništvu Srba ili srpskih institucija, navedeno je u najnovijem biltenu Srpskog narodnog veća "Govor mržnje i nasilje prema Srbima u 2015".
Autor biltena Tamara Opačić naglasila je da je sve učestalije izražavanje diskriminatorskih stavova u javnom prostoru, kao posledica nesankcionisanja govora mržnje i širenja etničke netrpeljivosti i društvene atmosfere kojom se takvo ponašanje često podstiče.
Pročitajte još:
* "Pupovac, četniče, idi u Srbiju"
* Kako je počelo, pašće i neka glava
* "Crna ruža" zaoštrava: Nemam nameru da se izvinim za istinu o Srbima
- Osim sportskih terena, na kojima su i dalje prisutni povici mržnje, i ulica na kojima su sve prisutniji takvi grafiti, zabrinjava da je u 2015. godini zabeležena 31 javna akcija, najčešće protest protiv gotovo svakog događaja koji je imao srpski i/ili antifašistički predznak - rekla je Opačićeva novinarima u Zagrebu na predstavljanju biltena.
Ona je kao primjer protesta pomenula one koji se, uz dopuštenje Ministarstva unutrašnjih poslova, održavaju uoči obeležavanja Dana ustanka naroda Hrvatske u Srbu, te komemoracije za žrtve logorskog sistema Jadovno 1941.
Za dom spremni i Ubij Srbina
- U 2015. godini bili smo svedoci pokretanja peticije za uvođenje ustaškog pozdrava "Za dom spremni" u zvaničnu vojnu upotrebu, što je inicirao Branko Borković, potencijalni kandidat za novog ministra boraca - navela je Opačićeva.
Ona je napomenula da je sve kulminiralo na obeležavanju 20 godina od akcije "Oluja" koja je u Kninu završena koncertom Marka Perkovića Tompsona i povicima "Ubij Srbina".
- Tadašnji gradonačelnik Knina i sadašnji poslanik u Saboru Josipa Rimac, nakon svega, popela se na pozornicu i pozdravila "Hrvatice i Hrvate" - dodala je Opačićeva.
Pročitajte još:
* Kako je Vučić odgovorio na Ružine "prozivke"?
Hrvatska čisti svoje dvorište
Prema njenim rečima, mediji su najzaslužniji za promovisanje osoba koje u javnom prostoru koriste govor mržnje usmeren protiv Srba.
U prošloj godini, tvrdi Opačićeva, zabeleženo je 37 takvih izjava, a ono što zabrinjava je da one najčešće dolaze od državnih zvaničnika.
- Tako nam je poslanik Branimir Glavaš po izlasku iz zatvora poručio da je "napunio akumulatore", a evroposlanik Ruža Tomašić da "molimo Boga da Hrvatska ne počne čistiti svoje dvorište". Takve izjave, nažalost, dolaze i iz redova Katoličke crkve. Neki od sveštenika već godinama učestvuju na obeležavanju dana osnivanja Nezavisne Države Hrvatske - poručila je Opačićeva.
Ona je dodala da zabrinjava povećanja broja pretnji, od kojih su neke i smrću, upućenih na račun istaknutijih članova srpske zajednice, ali i svih koji su spremni da kritikuju takve pojave u društvu.
Prema podacima MUP-a, u 2014. godini zabeleženo je osam zločina motivisanih etničkom mržnjom, od čega tri prema Srbima, dok je u 2015. vidljiv značajan porast - od ukupno 16 slučajeva, njih 14 se odnosi na Srbe.
Proustaška vlada
Predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac izjavio je da sve očigledniji nacionalizam koji se od ulaska Hrvatske u EU ponovo razbuktava suprotno evropskom opredeljenju Hrvatske i njenim postignućima do ulaska u Uniju.
- Taj nacionalizam raspiruju političke stranke koje napuštaju svoje demohrišćanske korene i usmeravaju se prema izrazito nacionalističkom političkom delovanju i savezu sa onima koji, ne samo da su nacionalisti, nego zastupaju i pronacističke, odnosno proustaške stavove - rekao je Pupovac.