Hajka bez prestanka
Ličko-senjska policija podnela je Županijskom tužilaštvu u Rijeci krivične prijave protiv trojice državljana Srbije starosti 67, 51 i 49 godina, zbog sumnje da su tokom 1991. godine, "komandujući paravojnim jedinicama počinili ratni zločin nad 18 civila i ratnih zarobljenika na području Ličkog Osika i Široke kule".
U saopštenju je navedeno da su prvoosumnjičeni i drugoosumnjičeni od 21. avgusta do 21. oktobra 1991, komandujući Teritorijalnom odbranom Teslingrada (sada Lički Osik) donosili odluke i izdavali naređenja o odvođenju i zatvaranju civila u podrum lokalnog Društvenog doma, gde su ih mučili, a potom streljali. Trećeosumnjičeni, kao komandant Jedinice za posebne namene Odeljenja milicije Teslingrad, navodno nije sprečio da se civilno stanovništvo nezakonito hapsi i ubija, na šta je bio obavezan po međunarodnom pravu.
Savo Štrbac, direktor Veritasa, ocenjuje za "Vesti" da je u pitanju "nova moda" u Hrvatskoj da se, mimo svih dosadašnjih istraga, optužnica i presuda, krene u procesuiranje Srba, ali ovoga puta po komandnoj odgovornosti!
"Stare" brojke
Hrvatska policija je od kraja rata podnela više od 5.000 prijava, od čega je hrvatsko tužilaštvo 3.600 Krajišnika optužilo i procesuiralo.
- Na poslednjem spisku, koji je Hrvatska 2013. dostavila Srbiji, nalazi se ukupno 1.575 imena. Od tog broja 600 su pravosnažno osuđeni, 600 čeka suđenje. Ponavljam, nove istrage nemaju nikakve veze sa svim dosadašnjim slučajevima. Hrvatska je i u slučaju generala Borislava Đukića Crnoj Gori dostavila "dopunu zahteva za ekstradiciju", jer je on obuhvaćen novom istragom - ističe Štrbac.
- U pitanju su sasvim nove istrage i sasvim nove krivične prijave koje nemaju veze sa prethodnim istragama, optužnicama ili presudama, ali i spiskovima osumnjičenih. Definitivno je reč o novoj strategiji koja je krenula ovog leta, najpre krivičnim prijavama protiv sedam osoba iz Benkovca, onda su prešli na Knin, sada Teslingrad, a više nemam dileme da će nastaviti i u drugim delovima Krajine - ističe Štrbac.
Nove krivične prijave ne sadrže čak ni inicijale osumnjičenih, a direktor Veritasa kaže da su na meti "istraga" uglavnom nekadašnji komandiri policijskih stanica, komandanti TO ili nekih vojnih jedinica.
- Posle obrade u tužilaštvima, diplomatskim putem te optužnice stižu u Tužilaštvo za ratne zločine Srbije koje ih dalje "distribuira" osumnjičenima. Očigledno je da se to radi iz dva razloga. Najpre, zbog predizborne potrebe vlasti u Hrvatskoj i zbog pokušaja da se očuvaju na vlasti, a to je najlakše preko srpskih leđa. Ali, na ovaj način se ponovo šalje poruka prognanim Krajišnicima da nisu dobro došli na svoja ognjišta i da Srba u Hrvatskoj i dalje ima mnogo više od tri posto, koliko je još Tuđman zacrtao - ističe Štrbac.