Brisel ruši brzu prugu kroz Srbiju
EU ispituje plan gradnje brze pruge između Beograda i Budimpešte, u okviru kineskog železničkog projekta "Jedan pojas, jedan put".
Evropski zvaničnici izjavili su da se ispituje finansijska održivost 2,89 milijardi dolara vredne pruge i da li se time krše zakoni EU prema kojima za velike saobraćajne projekte moraju da budu raspisani javni tenderi.
Iako je na udaru Mađarska, kao članica EU, Brisel time ugrožava i srpske planove u poslu s Kinezima za koji Beograd tvrdi da zahvaljujući pruzi može da vredi i do četiri milijarde evra.
Naime, 350 kilometara brze pruge koja bi povezala prestonice Srbije i Mađarske, deo je projekta kineskog predsednika vrednog 900 milijardi dolara, čiji je cilj izgradnja infrastrukture i povezivanje s Evropom, Bliskim istokom i Afrikom.
Branko Pavlović, savetnik malih akcionara, za "Vesti" objašnjava da ga ne čudi evropska istraga, jer se Nemačka i Francuska kao najmoćnije članice EU plaše kineske konkurencije.
- Dosad je sve u Evropi bilo nemačko-francuska prćija, pa ih plaši dolazak kineskog kapitala. Naročito strepe od novih kineskih investicija, jer znaju da Kinezi imaju dosta novca kojeg nameravaju da plasiraju u Evropi - kaže Pavlović.
Sada Evropljanima smeta poslovanje po principu "direktne nagodbe", koje je prema Pavlovićevim rečima odavno ozakonjeno u Srbiji.
Blokada do Grčke
Državni kineski mediji navode da je ugovor o izgradnji brze pruge Beograd - Budimpešta potpisan tokom samita sa 16 zemalja centralne i istočne Evrope u Letoniji prošlog novembra.
Tom prugom bi vreme putovanja između srpske i mađarske prestonice bilo skraćeno sa osam sati na tri. To je od ogromnog značaja, jer je deo linije koja bi morem povezala Kinu s grčkom lukom Pirej koju je kupila. Bez železničke veze Beograda i Budimpešte, Kina bi imala problem i da izvozi proizvode svojih evropskih fabrika železnicom do Pireja, a preko mora na druge kontinente.