EU koči kineske projekte u Srbiji
Smetaju li Evropi kineske investicije? Da li je Brisel, umoran od ekonomskog kaskanja u mestu i ophrvan dodatnim problemima, nakupio dovoljno straha da gotovo u svemu kineskom vidi nelojalnu konkurenciju? I hvata se za pravila. Sad je na red došla i pruga Beograd-Budimpešta, piše "Sputnjik".
"Nepoštovanje evropskih propisa razlog je što je Evropska unija pod lupu stavila plan izgradnje brze pruge između Beograda i Budimpešte, u okviru kineskog železničkog projekta 'Jedan pojas, jedan put', javio je "Fajnenšel tajms".
Ispituje se, kažu, finansijska održivost pruge vredne 2,89 milijardi dolara i da li se time krše zakoni EU prema kojima za velike saobraćajne projekte moraju da budu raspisani javni tenderi.
Ministarska građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović kaže da Evropska komisija kontroliše deo mađarske pruge, ali da ona ipak očekuje da radovi počnu u maju.
Ona ističe da Srbija i Kina rade na projektu gradnje brze pruge Beograd-Budimpešta i veruje da će sve nedoumice biti rešene jer je u pitanju "izuzetno značajan projekat i za Srbiju i za Mađarsku i za Kinu, pa i za EU".
Tako značajan projekat koji podrazumeva kineske investicije, međutim, nije prvi koji je EU stavila pod lupu. U Srbiji, makar, svaki do sada je bio "sumnjiv".
Sredinom aprila prošle godine, dva meseca pre nego što će biti stavljen potpis na prelazak smederevske "Železare" u ruke kineskog "Hestila", srpska delegacija je s prilično zebnje išla u Brisel.
Tamo je Evropsku komisiju tokom nekoliko dana pregovora trebalo da ubedi da kineska železara usred Smedereva neće značiti da će na evropsko tržište dolaziti roba proizvedena u čeličanama u Kini.
Da je čeličana u Srbiji i dalje pod prismotrom, svedoči i informacija od pre 20 dana kada je delegacija EU u Srbiji saopštila da nije tačno da je i železara u Smederevu pogođena odlukom Evropske komisije o uvođenju antidamping dažbina na kineske proizvode od čelika.
Srbiji, koja se nada novim kineskim investicijama, za početak u "RTB Bor", na primer, treba da pliva u svemu tome. Samo da ne bude po onoj kada se veliki svađaju, mali stradaju. Kako to izgleda već smo videli na primeru gasovoda "Južni tok", zaključuje "Sputnjik".