Isparilo 1,4 milijarde evra
Srbija je prošle godine imala priliv stranih direktnih investicija od oko 1,9 milijardi evra, što je za čak dve trećine više nego 2010. godine.
Ovaj priliv bio bi više nego dovoljan da nema rekordnog odliva deviza iz naše zemlje. Prema raspoloživim podacima, strane firme su lane iz naše zemlje iznele čak 1,4 milijarde evra, a više od 700 miliona evra izneto je iz zemlje bez poreza u okviru tzv. međukompanijskih zaduživanja.
Branko Pavlović, savetnik malih akcionara, kaže za "Vesti" da je ovo očekivan sled događaja.
- Ovo se nažalost događa i rezultat je našeg nakardnog prizivanja investitora. Naši zvaničnici nude brojne pogodnosti za strane investitore, tako da oni potpuno bez problema kroz razne navodne troškove iznose devize iz zemlje - kaže Pavlović.
On kaže da se u otadžbini kao mantra ponavlja rečenica da će Srbija stranim investitorima dati "100 puta bolje pogodnosti nego što to nude druge zemlje" i stoga se događa da se pare iznose iz zemlje, i to bez bilo kakvih problema.
- Za strane ulagače sve je džabe: takse su male ili ih nema, radna snaga jeftina, radnička prava ne postoje. Srbija kao država od tih investitora nema koristi. Izbegavaju plaćanje poreza na dobit, daju minimalne plate, uzimaju ogromne subvencije, a radnička prava koja i te kako poštuju u svojoj zemlji ovde grubo krše - navodi Pavlović.
Sve dok nam aduti budu jeftina radna snaga i niski porezi, neće biti ekonomskog boljitka u zemlji, navodi naš sagovornik. Investitori iz inostranstva u Srbiju ulažu kroz kredite, a stručnjaci smatraju da nije baš opravdano knjižiti kredit kao investiciju, jer će ona biti otplaćena, i to sa kamatom. Uglavnom se radi o kreditima koje matične kompanije daju svojim filijalama u Srbiji.
- Značaj stranih direktnih investicija u otadžbini se preuveličava. Među prvih 10 izvoznika u našoj zemlji, čak je devet stranih kompanija. Sve one imaju veliku uvoznu komponentu, tako da je njihova dodatna vrednost prilično niska. Kada se tome doda da veliki deo profita iznesu u inostranstvo i vrate centralama, postavlja se opravdano pitanje koliki je njihov stvarni efekat u Srbiji - navodi ekonomista dr Mlađen Kovačević.
Prema njegovim rečima, iznošenje profita može da se obavi legalno i ilegalno. Legalno je plaćanje dividende vlasnicima, na šta normalno imaju pravo i zbog čega uostalom i investiraju. Ilegalno je prema dr Kovačeviću to što se novac izvlači naduvavanjem cena uvoznih materijala, čime se smanjuje dobit u zemlji u kojoj posluju.
Dugovi se množe
Koliko nelogičnosti ima u tome što velikodušno punimo džepove stranim ulagačima, najbolje govori podatak da je čak trećina ugovora s njima raskinuta, a trenutno je, uzimajući u obzir potpisane ugovore o subvencijama, Srbija samo po tom osnovu zadužena oko 165 miliona evra.
Neretko se dešava da strane firme nemaju nijednog domaćeg dobavljača, to jest da gotovo svu sirovinu i repromaterijal uvoze. Kada se sračunaju svi troškovi, u većini slučajeva država ima malu korist koja se iskazuje ne za pet, već za 20 godina, a stranci se kod nas ne zadržavaju toliko.
Pogodnosti ostaju
I pored toga što strane firme već godinama iznose dobit iz zemlje, odnos prema njima se ne menja.
Prema rečima privrednika Milana Kneževića, čak 75 odsto dodeljenih subvencija daje se stranim ulagačima.