Mnogo koštali, a bez koristi
Srbija bi već od marta mogla da vrati ekonomske diplomate, koji bi mogli da krenu put 15 ključnih svetskih centara, kako bi promovisali srpsku privredu i privukli strane investitore.
Planirano je da se mreža ekonomske diplomatije ograniči na prioritetna tržišta, a da se atašeima zadaju minimalni iznosi investicija koje moraju da privuku ili da se u suprotnom vrate u Srbiju.
Ekonomski atašei predstavljaće deo Ministarstva spoljnih poslova, a prema rečima ministra Ivice Dačića, u narednim mesecima biće uspostavljen pravni okvir i definisana mreža ekonomske diplomatije.
Za proteklih šest godina, od kada su u svet poslate ekonomske diplomate, na ovaj program je iz budžeta Srbije potrošeno devet miliona evra, a njihov doprinos privredi Srbije gotovo je zanemarljiv. Krajem jula prošle godine je ukinut program ekonomske diplomatije.
Zanimljivo je da će sada radnu grupu koja treba da definiše novi model privredne promocije predvoditi Rasim Ljajić, ministar trgovine i turizma, čovek koji je još 2012. ukinuo ekonomske atašee. Najskuplji ekonomski ataše koštao nas je i do 6.000 evra mesečno. Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, kaže da je model ekonomskih diplomata od samog početka bio nejasan, nelogičan i potpuno nepotreban.
- Zadatak ambasada je da između ostalog rade na promociji ekonomije sopstvene zemlje. Osim poslova bezbednosti i diplomatije, to im je ključni posao. Nije mi bilo jasno zbog čega je pokrenut sistem ekonomskih atašea - kaže Pavlović.
Za ekonomske diplomate nisu birani samo ekonomisti po struci, već i pravnici, filozofi, filolozi, psiholozi.