"Iz Srbije bi i Teslu oterali"
"Ukoliko želite da se nakon školovanja u inostranstvu vratite u Srbiju s namerom da svoje znanje uložite u svoju zemlju, država vam to nikako ne olakšava. Nostrifikacija diploma je problematična, iako bi svuda u svetu ta ista diploma bila dočekana raširenih ruku. Da se sam Nikola Tesla sada vrati iz groba, bio bi dočekan na nož", smatra Jovana Ružičić, osnivač grupe Povratnici, koja je ovo izrekla na skupu "Teslin narod tamo i ovde", održanom u Upravi za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, a u organizaciji Tesline naučne fondacije iz Filadelfije.
Nedostaje pravi film
Specijalni gost bio je Gordon Bjelonić, holivudski producent srpskog porekla
- Nikola Tesla je simbol srpskog naroda. Nema boljeg primera oko kojeg treba da se okupimo i rešavamo naše probleme - rekao je Bjelonić i najavio snimanje, kako je rekao, jednog pravog velikog filma o Tesli.
Ta organizacija je u saradnji sa svojim predstavništvom u Srbiji organizovala u Beogradu manifestaciju "Teslin narod" povodom godišnjice jedinog boravka Nikole Tesle u Beogradu 1892. godine. U sklopu toga u rezidenciji ambasadora SAD u otkrivena je bista najvećeg srpskog naučnika.
Glavna tema razgovora u Upravi za dijasporu bio je predlog deklaracije kojom bi se olakšala procedura dobijanja srpskog državljanstva za Srbe rasejanju, kao i omogućavanje elektronskog glasanja na izborima.
Nikola Lončar, predsednik fondacije, istakao je da bi deklaracija omogućila olakšice Srbima u dijaspori. One bi donele mnogo benefita i za Srbiji.
- Sa srpskim državljanstvom ulaganja dijaspore u maticu bi bila mnogo veća. To bi dovela do novih radnih mesta, koja bi dovela do poboljšanja kvaliteta života, što znači i povećanje nataliteta. Ova deklaracija je samo početak početka prepoznavanja dijapsore. Mi želimo da budemo deo Srbije - rekao je Lončar.
Slavka Drašković, bivša direktorka u međuvremenu ukinute Kancelarije za dijasporu, ocenila je da je dijaspora ključ za rešavanje ekonomskih problema Srbije.
- Dijasporu niko ne vidi. Mislim da bi bilo veoma korisno ukoliko bi ona imala predstavnike u parlamentu. Sada ne postoji niko u Skupštini ko se zalaže Srbe u rasejanju, a takva osoba bi brže rešila sve ove probleme - objasnila je Draškovićeva.
Prema rečima Vukmana Krivokuće iz Uprave za dijasporu, zakoni koji olakšavaju dobijanje državljanstva već postoje. On smatra da je problem u njihovom sprovođenju.