Čiji je pepeo u Teslinoj urni?
Aleksandar Milinković, književnik iz Beograda, i Nikola Lončar, detektiv i osnivač Tesline naučne fondacije u Filadelfiji, sumnjaju da je Nikola Tesla kremiran.
Sa groblja u Njujorku ne mogu da dobiju kopije svih arhivskih dokumenata koji su u vezi sa smrću srpskog i svetskog velikana iz kojih bi se nedvosmisleno videlo da je Tesla legalno kremiran.
- Postoje izvesne nejasnoće. U slučaju kremacije postoji protokol koji mora da se ispoštuje. Tražili smo, ali ne možemo da dobijemo dokument o tome ko je dao nalog za kremaciju. Uprava groblja ne može ili neće da ga dostavi. Ne mogu pokojnika tek-tako da izvuku iz kripte. Takav dokument mora da postoji u arhivi groblja - kaže za "Vesti" Milinković koji već 30 godina istražuje Teslin život i rad. Objavio je više od 10 knjiga o raznim aspekatima naučnikovog života i rada, a u pripremi je i knjiga u kojoj bi trebalo da budu rasvetljene i sve pojedinosti vezane za Teslinu smrt, opelo, sahranu i kremaciju.
Nikola Lončar ne veruje "da je Tesla ikada spaljen".
- Svaki trag Nikoli Tesli gubi se od momenta uzimanja njegove posmrtne maske - smatra Lončar i pita se gde je Teslino telo.
Sporan i datum rođenja
|
Kontakte koje je imao sa službenicima groblja (Frank E. Campbell Funeral Home) bili su korektni sve do momenta kad je zatražio dokument o identifikaciji Teslinog tela pre kremiranja.
- Dobio sam odgovor da samo članovi najbliže familije imaju pravo na takvu informaciju - priča Lončar.
Milinković napominje da postoji osnova i za sumnju o datumu Tesline smrti.
- Nekadašnja upravnica Muzeja "Nikola Tesla" u Beogradu, Marija Šešić ispričala mi je svojevremeno da je "Njujork tajms", 6. januara 1943, objavio vest o Teslinoj smrti, a po zvaničnim dokumentima on je preminuo dan kasnije. Poslednja ga je videla, 5.
januara 1943, Šarlota Muzar, sekretarica njegovog sestrića Save Kosanovića od kojeg je Tesla telefonom tražio da mu pošalje nešto novca za hranu za golubove. Šarlota mu je donela 50 dolara - priča Milinković.
Opelo na srpskom i engleskom
Ni jedan od njih dvojice više nije živ. Sutradan po opelu Njujork Tajms od 13.januara 1943. piše: "Izumitelji, Nobelovci, vodeći ljudi u oblasti elektrotehnike, visoki zvaničnici jugoslovenske Vlade i Njujorka i muškarci i žene koji su se istakli u mnogim drugim poljima odali su počast Nikoli Tesli, ocu radija, modernog načina proizvodnje i prenosa električne energije". |
Naši sagovornici podsećaju da Tesla nikad nije bio sahranjen u zemlju i potom ekshumiran radi kremacije.
Prema Lončarovoj prepisci sa upravom groblja, u koju su "Vesti" imale uvid, nakon opela Teslini zemni ostaci su 12. januara 1943. preneti u kriptu na groblju pod oznakom M-01, Receiving Vault, PS-R4, Crypt 3 .
Telo Nikole Tesle potom je 26. marta 1943. kremirano u "Frenklif mauzoleju" gde je urna čuvana sve do 16. februara 1957. kada ju je preuzeo Teslin sestrić Sava Kosanović.