Godišnjica bombardovanja Beograda
Na današnji dan, 1941. godine nacistička Nemačka bombardovala je Beograd čime je u Kraljevini Jugoslaviji počeo Drugi svetski rat.
Nemački avioni su najpre bombardovali prestonicu Beograd, a potom i Kraljevo, Niš i druge gradove.
Napad, koji je počeo je bez objave rata, označio je početak Drugog svetskog rata u Kraljevini Jugoslaviji.
Pročitajte još:
* Beograd slavi 69 godina od oslobođenja
* Međunarodni dan borbe protiv fašizma
* 73 godine od bombardovanja Beograda
Nemački bombarderi su istog dana, u četiri navrata, razornim i zapaljivim bombama zasuli grad. Avioni su poletali sa aerodroma iz Beča, Graca i Arada.
Tadašnja prestonica Jugoslavije ponovo je napadnuta 11. i 12. aprila. Napadi su trajali i noću, a na grad je izručeno 440 tona bombi. Tačan broj žrtava nikada nije precizno utvrđen.
Na spisku poginulih u Beogradu, koji je tada imao 370.000 stanovnika, vodi se 2.274 građanina, dok neke procene govore o blizu 4.000 stradalih.
Prema podacima istoričara, 6. aprila 1941. godine stradalo je oko 20.000 stanovnika Kraljevine Jugoslavije, a tokom naredne četiri godine u borbi s nemačkim okupatorima stradalo je oko 1,7 miliona ljudi.
Polaganje venaca
Polaganjem venaca na spomen obeležje u Aleji žrtava bombardovanja 1941. godine na Novom groblju, predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja i grada Beograda, kao i udruženja građana odali su počast stradalima u nacistickom bombardovanju Beograda.
U ime Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja venac je položio državni sekretar Dragan Popović, dok je venac u ime grada položio predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević.
Nikodijević je istakao da je šestoaprilsko bombardovanje Beograda jedno od najbrutalnijih razaranja i ubijanja nedužnih ljudi, u zoru kada su ljudi bili u njihovim domovima i još uvek spavali.
- Mi smo uvek životom branili ideale slobode i ideje za koje smo se zalagali i ponosno ističemo ulogu naše države u borbi protiv fašizma - kazao je Nikodijević novinarima nakon polaganja venaca.
Navodeći da je naša država bila na strani pobednika i imala ogromnu ulogu u borbi protiv fašizma, Nikodijevioć je istakao da smo, nažalsot, tu ulogu platili velikim brojem života.
-Naša je uloga i obaveza da se setimo onih koji su dali živote da bismo mi živeli u modernom i razvijenom svetu. Učimo na njihovim idejama, na njihovoj žrtvi jer su dali najvrednije što su imali, njihove živote da bismo mi živeli u savremenijem i modernijem društvu - poručio je predsednik gradske skupštine.
Vence su pored predstavnika ministarstva i grada, položili predstavnici Udruženja invalida rata i Udruženja "6. april".
Ranije danas, član Gradskog veća Dragomir Petronijević položio je vence kod fontane "Vrelo života" u blizini Beograđanke i kod Granitnog krsta u porti Vaznesenjske crkve, gde se nalazilo sklonište u kome je tokom bombardovanja stradalo više stotina Beograđana.
Vence je položio i na spomen-obeležje u Karadorđevom parku, gde se takođe nalazilo veliko sklonište koje je direktno pogodeno 6. aprila 1941. godine.