"Beograd mora da se seća 6. aprila 1941. godine"
Beograd mora da se seća dana kada je 6. aprila 1941. godine bio potpuno razoren i kada je veliki broj njegovih građana našao smrt pod ruševinama, izjavio je danas gradski menadžer Goran Vesić.
- Ovaj dan zato treba da bude podsećanje na to šta smo preživeli i zašto se ovaj grad nije razvijao kao neki drugi gradovi koji u svojoj istoriji nisu doživeli ovakva razaranja. Uvek smo bili na pravoj strani, na strani antifašizma i nikad više ne treba da dozvolimo da se tako nešto ponovi - naveo je Vesić, a saopštila Gradska uprava.
On je dodao da nije bilo ni vojnog ni političkog opravdanja za bombardovanje, u kome je poginulo 2.274 ljudi, a nezvanično se smatra da je stradalo više od 4.000 građana.
- Ovo je bio političko-teroristički akt jer se vojska Kraljevine Jugoslavije povukla iz Beograda. Potpuno je srušeno 627 zgrada, 1.601 oštećena, a delimično skoro 7.000 zgrada, među kojima i škole, bolnice, crkve, porodične kuće, Glavna pošta i mostovi - rekao je Vesić gostujući na Studiju B.
Beograd, kako je dodao, nikada nije doživeo takvo razaranje i tada su uništene mnoge važne zgrade, poput Narodna biblioteka Srbije, gde je izgorelo više od 300.000 knjiga.
Uništavanje knjiga, podvukao je, pokazuje da je Hitlerov cilj bio da se uništi ceo jedan narod, njegova kultura, istorija i tradicija.
Vesić je naveo i da se sa ponosom treba sećati Šestog lovačkog puka i 11 pilota koji su u potpuno neravnopravnoj borbi uspeli da obore više od 40 nemačkih bombardera, čime su odbranili obraz Beograda.