73 godine od bombardovanja Beograda
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije LJubiša Diković danas je, povodom obiležavanja 73 godine od početka Drugog svjetskog rata na tlu nekadašnje Kraljevine Jugoslavije i bombardovanja gradova u Srbiji, u ime Vlade položio lovorov venac na Spomenik stradalim pilotima na Zemunskom keju u Beogradu.
Povodom Dana sećanja na žrtve nemačkog šestoaprilskog bombardovanja Beograda 1941. godine, sekretar Privremene uprave grada Goran Vesić i predstavnici dva udruženja položili su jutros oko osam časova vence kod fontane "Vrelo života".
Vence su položili i predstavnici boračkih organizacija i privremenog organa grada Beograda, čiji je član Nikola Nikodijević poručio da bi Srbija, koja je bila na pobedničkoj strani u Drugom svjetskom ratu, trebalo da i danas što češće ističe svoju antifašističku prošlost.
Nikodijević je najavio da će gradska vlast insistirati na podizanju spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata i memorijalnog kompleksa za stradale u logorima i na drugim stratištima.
Predsednik Privremene uprave Begrada Siniša Mali u Aleji žrtava bombardovanja na Novom groblju podsetio je na veliki broj stradalih i štetu koju je prestonica Srbije pretrpela u bombardovanju, istakavši da je obaveza očuvanje sećanja na te žrtve.
Uništenje biblioteke veliki kulturni zločinMinistar kulture i informisanja IvanTasovac rekao je danas da je uništenje Narodne biblioteke Srbije u nacističkom bombardovanju Beograda 6. aprila 1941, bio jedan od najvećih zločina nad pokretnom kulturnom baštinom u Evropi tokom Drugog svetskog rata. |
Ne samo što je porušen veliki broj zgrada, kada smo izgubili Narodnu biblioteku sa više od 300.000 knjiga, već je i veliki broj Beograđana izgubio život. Tada je Beograd imao oko 370.000 stanovnika, od kojih je, prema zvaničnim podacima, poginulo 2.274, dok nezvanični govore da ih je bilo oko 4.000- podsetio je Mali.
Nacistička Nemačka je bez objave rata u zoru 6. aprila 1941. godine napala Kraljevinu Jugoslaviju, a glavni udar izvršen je na Beograd, u kojem je u bombardovanju ubijeno oko 4.000 ljudi, a sam grad pretrpio strašno razaranje.
Tokom takozvanog Aprilskog rata, koji je okončan potpisivanjem kapitulacije Vojske Kraljevine Jugoslavije 17. aprila iste godine, nastradalo je više hiljada civila.
U masovnim i višednevnim bombardovanjima uništeno je više hiljada stambenih i drugih objekata.
Bombardovanje Beograda, koji je nekoliko dana ranije Vlada proglasila nebranjenim gradom, obuhvatilo je i uništavanje bolnica, gusto naseljenih gradskih četvrti, ali i potpuno razaranje zdanja Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vijencu.
Narodna biblioteka Srbije bila je jedina nacionalna biblioteka koju su nacisti svjesno napali i uništili u Drugom svjetskom ratu.